Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 8,1 proc
2007-06-20 18:33
Przeczytaj także: GUS: dziś produkcja przemysłowa i zmiany cen produkcji
Przy braku publikacji ważniejszych danych makro z gospodarek europejskich, inwestorzy ze Starego Kontynentu przyglądali się spółkom i pozytywnie oceniali ich perspektywy. Rosły ceny spółek sektora finansowego, który zyskuje na spadku rentowności obligacji amerykańskich. W ciągu dnia DAX i CAC40 zyskiwały już ponad procent, a FTSE był wyżej 0,6 proc. Poza Allianz i Deutsche Bank, motorem wzrostów w Niemczech był Deutsche Telekom, w którym zarząd porozumiał się ze związkowcami, przerywając pierwszy strajk od prywatyzacji firmy. Na giełdzie londyńskiej, gdzie poza bankami, zyskały również spółki sektora surowcowego, wzrosty były skromniejsze. Dobre nastroje inwestorów popsuł początek sesji w Stanach. S&P i Dow Jones otworzyły się w okolicy wczorajszego zamknięcia, co było sygnałem do realizacji zysków i indeksy europejskie kończą dzień na lekkich plusach.WALUTY
Środa zdecydowanie nie obfitowała w spektakularne wydarzenia na rynku walutowym. Pomimo kiepskiej dynamiki produkcji przemysłowej w maju ujawnionej w danych opublikowanych przez GUS, złoty zyskiwał lekko na wartości. Inwestorzy wciąż są skłonni kupować polską walutę, ponieważ ceny producentów rosną od kwietnia w tempie 2,2 proc., co przy obecnym celu inflacyjnym władz monetarnych oznacza kolejne podwyżki stóp procentowych.
W maju najbardziej drożały materiały budowlane oraz usługi. Za jednego dolara płacono 2,818 PLN, natomiast euro wyceniano na 3,780 PLN. Trzeci dzień z rzędu kurs EURUSD stabilizował się w okolicy 1,341.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce