Wielka Brytania: Podaż pieniądza M4 wzrosła o 13,8%
2007-06-21 10:11
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Wczorajsze dane z Polski pokazały, że wzrost produkcji jest wciąż na wysokim poziomie. W maju produkcja przemysłowa wzrosła o 8,1% licząc rok do roku, był to jednak odczyt nieco poniżej oczekiwań. Z kolei inflacja PPI wyniosła 2,2% w ujęciu rok do roku. Dane te nie zmieniają wiele jeśli chodzi o perspektywy inflacji. EURPLN oscylował wokół ostatniego minimum po czym po południu zaczął się osłabiać. Nie zostało ukształtowane nowe minimum, kurs nieznacznie naruszył ważne wsparcie wynikające z 61,8% zniesienia fib ostatniej fali wzrostowej. Obecna sytuacja techniczna wiążąca się z zahamowaniem spadków na EURPLN na linii poprowadzonej po ostatnich minimach, nie sprzyja jak na razie dalszej sprzedaży. Sadzimy, że złoty pozostanie dzisiaj słabszy i będzie kontynuował osłabianie się w okolice górnej linii poprowadzonej po ostatnich maksimach przebiegającej w rejonie 3,8100. Za takim scenariuszem przemawia również duża wzrostowa świeca, która ukształtowała się wczoraj na geometrii na wykresie dziennym. Opór wynikający z 20-okresowej średniej na wykresie dziennym to okolice 3,8150, gdzie znów powinna pojawic się podaż.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
W trakcie sesji europejskiej eurodolar przez długi czas oscylował w wąskim zakresie wokół istotnego oporu na poziomie 1,3445 wynikającego z geometrii. Dopiero sesja amerykańska przyniosła istotne umocnienie się dolara za sprawą rosnących rentowności obligacji i znaczących spadków głównych indeksów amerykańskich. Fakt iż waluta amerykańska zyskiwała na wartości, nie zmienia obecnej sytuacji technicznej (dopiero zejście poniżej 1,3350 wyglądałoby niepokojąco). Sądzimy, że jest bardzo prawdopodobne iż EURUSD pozostanie w wąskim zakresie wahań 1,3380-1,3440 do czasu piątkowej publikacji indeksu Ifo. Rejon najblizszego wsparcia wyznacza obszar 1,3370-80.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Lepsze dane na temat podaży pieniądza M4 z Wielkiej Brytanii, a także nieco zaskakujący wynik głosowania członków MPC wskazujący na kolejne podwyżkę w następnym miesiącu umocniły funta. Wczorajsze wzrosty na GBPUSD zostały wyhamowane przez istotny opór w rejonie 1,9950, który pozostaje aktualny również w dniu dzisiejszym. Zarówno sytuacja techniczna jak i fundamentalne przemawiają za dalszym umacnianiem się funta w okolice maksimum na 1,9965 .W dalszym ciągu wznawialibyśmy długie pozycje w GBPUSD na ruchach korekcyjnych, jednak należy mieć na uwadze lekką poprawę sentymentu do dolara. Dobrym poziomem wydaje się być obecnie rejon 1,9880-1,9900. Istotne wsparcie wynikajace ze średniej na wykresie dziennym to okolice 1,9850.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
W nocy zapoznaliśmy się z danymi na temat bilansu handlowego Japonii. W maju zanotowano nadwyżkę w wysokości 9,3%, co było odczytem niższym niż oczekiwania analityków. Jen w dalszym ciągu znajduje się pod presją i kontynuuje osłabianiie się w stosunku do dolara jak i innych walut (euro, funt). Pomimo bardzo wykupionych poziomów ruchy korekcyjne sa bardzo wąskie. W dalszym ciagu wszelkie pozycje wznawialibyśmy zgodnie z obowiązujacym trendem wzrostowym na USDJPY. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 123,50. Natomiast opór wyznacza poziom 124,00, gdzie znajduje się projekcja 141,4% ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 123,72.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2