Chiny eliminują dopłaty do eksportu
2007-06-21 11:21
Przeczytaj także: GUS: dziś produkcja przemysłowa i zmiany cen produkcji
PROGNOZA GIEŁDOWA
Spadki indeksów amerykańskich przybrały spore rozmiary, ale w niczym nie zmąciło to dobrych nastrojów inwestorów na najważniejszych giełdach azjatyckich. To może nam dziś pomóc. A także refleksja, że jeśli zniżki w USA - i wczoraj u nas - faktycznie wzięły się ze wzrostu rentowności obligacji o 6 pkt bazowych - to rynek wczoraj przesadził z reakcją. Dlatego dziś możemy zobaczyć próbę odbicia po wczorajszej zniżce. Jeśli jednak inne giełdy europejskie nie będą zachowywały się podobnie, to optymizm może się szybko wyczerpać.
Rano złoty traci na wartości, co nie jest dobrym sygnałem.
No i najważniejsze - dziś KGHM notowany jest bez prawa do dywidendy (prawie 17 PLN na akcję). Spadek kursu tych akcji o kilkanaście procent przełoży się na spadek całego WIG20 już na początku notowań.
WALUTY
W środę kurs złotego znalazł się pod presją zaskakujących danych wskazujących na wolniejszą dynamikę produkcji przemysłowej w maju. Według informacji Generalnego Urzędu Statystycznego polskie przedsiębiorstwa wytworzyły o 8,1 proc. więcej dóbr niż przed rokiem, lecz ekonomiści spodziewali się wzrostu produkcji o ok. 10,4 proc. Złoty zareagował jednak dość spokojnie, co było również wynikiem braku ważnych danych ze strefy euro czy USA. W dalszym ciągu w trendzie spadkowym znajduje się japoński jen, który obecnie jest najtańszy względem dolara od czterech lat. Wynika to z odpływu kapitału za granicę, gdzie wyższe stopy procentowe oferują większe zyski z bezpiecznych instrumentów finansowych. Po publikacji protokołu z posiedzenia brytyjskich władz monetarnych funt zyskiwał na wartości, ponieważ aż czterech członków BoE głosowało za podwyżką kosztu kredytów.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce