eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweInwestowanie w produkty strukturyzowane

Inwestowanie w produkty strukturyzowane

2007-06-22 12:42

Produkty strukturyzowane coraz częściej pojawiają się w ofercie instytucji finansowych. Jednak - jak dowodzą badania - zdecydowana większość Polaków nie wie, czym są tego typu oferty. Warto więc przyjrzeć się nowym możliwościom finansowym.

Przeczytaj także: Oszczędzanie: produkty strukturyzowane

Badanie przeprowadzone w maju br. na zlecenie Open Finance przez instytut MillwardBrown SMG/KRC pokazuje, że to, co kryje się pod skomplikowanym pojęciem produktu strukturyzowanego, jest nie lada zagadką dla zdecydowanej większości Polaków. Tylko 2 proc. respondentów w ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie poprawnie wskazuje definicję inwestycji strukturyzowanej. Reszta myli ją ze zwykłymi depozytami lub lokatami z funduszem. Na domiar złego trudno ocenić, czy poprawne odpowiedzi nie były wskazywane przypadkowo...

Wyjaśnijmy więc, co możemy zyskać dzięki produktom strukturyzowanym, nazywanymi w skrócie "strukturami", i na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszego rozwiązania. Nie trzeba być bankowcem po studiach podyplomowych, aby rozsądnie zarządzać własnymi pieniędzmi - wystarczy, że uświadomimy sobie, jak wiele zależy od wiedzy, która nic nie kosztuje.

O tym, że nasze pieniądze, których aktualnie nie potrzebujemy na bieżące wydatki, możemy zapędzić do pracy, wiedzą chyba wszyscy. Możemy zrobić to np. wpłacając oszczędności na lokatę bankową. W tym wypadku z góry wiemy, jaki będzie stan naszego konta po kilku latach, ponieważ nie ponosimy żadnego ryzyka i wiemy, ile wynosi oprocentowanie lokaty. Nie jest ono z reguły zbyt wysokie - banki oferują maksymalnie 5 proc. zysku w skali roku, co nie jest hojnym wynagrodzeniem za pracę naszych złotówek. To dlatego, że nie możemy ponieść straty, a bank udziela gwarancji, że otrzymamy konkretną sumę w przyszłości. Jeżeli jednak zdecydujemy zatrudnić wolne środki w bardziej "ryzykownym zawodzie", możemy liczyć na wielokrotnie wyższe zyski. Mowa tutaj np. o giełdzie, funduszach inwestycyjnych czy rynkach walutowych, które w okresie dobrej koniunktury gospodarczej pozwalają zarobić znacznie więcej. Warunkiem naszej satysfakcji są dobre decyzje specjalistów, którym powierzamy pod opiekę oszczędności.

Wybierając fundusz inwestujący np. w akcje spółek giełdowych zgadzamy się ponieść pewne ryzyko - w najgorszym wypadku może się okazać, że zarządzający kupili papiery wartościowe pod koniec hossy, kiedy są one najdroższe i po kilku miesiącach wartość naszego portfela jest znacznie niższa niż kwota, którą dysponowaliśmy na początku. To właśnie jest cena ryzyka - za trudniejszą pracę nasze pieniądze mogą otrzymać wyższe wynagrodzenie, ale jeżeli nie sprostają powierzonemu zadaniu i trafią na ciężkie warunki rynkowe, należy liczyć się ze stratą.

 

1 2

następna

oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: