Wynagrodzenia rosną - czy RPP podniesie stopy?
2007-06-25 10:53
© fot. mat. prasowe
Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie RPP, która może w środę podnieść stopy procentowe. O rozkładzie głosów w Radzie pisze dziś Rzeczpospolita.
Przeczytaj także: Dziś inflacja bazowa z NBP
Szanse na podwyżkę nie są tak małe jak to się wydaje. Rozkład głosów w RPP wydaje się być równy, zadecyduje pojedynczy głos. Gremium ma argumenty za podjęciem decyzji i to pochodzące z jej własnych komunikatów ("Rada będzie obserwować rozwój sytuacji na rynku płac") - wynagrodzenia rosną coraz szybciej. Być może jednak Rada zechce poczekać na lipcową projekcję inflacji. Tak czy inaczej rynkowe stopy już idą w górę. Jutro poznamy dane o wzroście sprzedaży detalicznej (oczekiwania 16,4 proc.) i stopie bezrobocia (13 proc.). Ze świata kluczowym dniem będzie czwartek - wtedy o stopach procentowych będą decydować w USA.SYTUACJA NA GPW
W minionym tygodniu po sesjach obfitujących w zmiany nastrojów WIG zyskał 0,4 proc., mimo spadku WIG20 o 1,97 proc. Z kolei spadek blue chips to w dużej mierze zasługa sposobu obliczania wartości indeksu - w środę, gdy od kursu KGHM odjęto prawo do dywidendy kurs spółki spadł o 14 proc. ściągając WIG20 o 1 proc. w dół.
W skali tygodnia spadek WIG20 miał miejsce przy wyraźnie zmniejszonych obrotach - zaledwie 4,1 mld PLN. Za to wzrost sWIG o 2,5 proc. odbył się przy wyższych obrotach (prawie 2 mld PLN). Mieliśmy więc korektę kursu blue chips i hossę małych firm.
W nadchodzącym tygodniu 73 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się spadku WIG20, a tylko 13 proc. oczekuje jego wzrostu. Zważywszy na to, że jest to tydzień kończący półrocze i TFI powinny bronić rynku przed spadkami, wskazanie ankiety jest zaskakująco słabe.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W piątek giełdy amerykańskie zanotowały poważne spadki, przy rekordowo wysokich obrotach, dorównujących tym z przełomu lutego i marca. S&P stracił 1,29 proc., a Dow Jones 1,37 proc. i miały najgorszy tydzień właśnie od wspomnianej przeceny. Motorem spadków były spółki z sektora finansów i branży budowlanej- z bankiem hipotecznym Bear Stearns na czele- w związku z ponurymi perspektywami rynku nieruchomości. Jedyne co może pocieszać posiadaczy akcji, to fakt, że nie ustanowiono nowego dołka i indeksy (jak na razie) są w trendzie bocznym.
Brazylijski indeks Bovespa stracił 0,74 proc.
Indeksy azjatyckie oparły się głębszej wyprzedaży. Nikkei stracił 0,58 proc., Kospi 0,75 proc., a Shanghai Composite 1,37 proc. Bijący rekordy Hang Seng ustanowił kolejny, po wzroście o 0,25 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce