eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeGUS: PKB będzie znacznie niższy w 2. kwartale

GUS: PKB będzie znacznie niższy w 2. kwartale

2007-06-27 10:43

We wtorek złoty nadal tracił reagując na umocnienie się jena do dolara oraz na lekki spadek kursu EUR/USD. Spadek przybrał na sile po publikacji danych makro, ale trudno znaleźć sensowne połączenie między tymi danymi, a osłabieniem naszej waluty.

Przeczytaj także: USA: dziś indeks nastrojów konsumentów

Co prawda dynamika sprzedaży detalicznej była nieco słabsza od oczekiwań (14,8 procenta), ale bezrobocie spadło mocniej niż to prognozowano (do 13 proc.). Można więc powiedzieć, że dane były neutralne. Niewykluczone jednak, że gracze spodziewali się dużo lepszych, a poza tym zaszkodzić mogła wypowiedź Janusza Witkowskiego, wiceprezes GUS – powiedział, że wzrost PKB w 2. kwartale będzie „znacznie” niższy niż w 1. kwartale.

GPW rozpoczęła sesję od małego spadku indeksów, ale szaleństwo w Budapeszcie (kolejne 3 procent) bardzo szybo zmieniło sytuację. Okazało się, że MOL nie zgadza się na przejęcie przez OMV i zapowiada walkę. To zrozumiałe, że kurs tej spółki błyskawicznie rósł, a to całkowicie wystarczyło do podnoszenia indeksu BUX. Wzrost kursu naszego PKN jest całkowicie niewytłumaczalny, bo przecież MOL zaczyna wyrastać na spółkę najważniejszą w regionie. Chodziły pogłoski o możliwej fuzji PKN z Lotosem, ale po pierwsze wydaje mi się, że do tego jest bardzo daleko, a po drugie kurs Lotosu przez długi czas nie rósł.

Wydaje się, że fundusze po prostu wykorzystały sytuację wytworzoną przez rynek węgierski, żeby pokazać, iż GPW nie musi się bać przeceny na rynkach rozwiniętych. Papierem, który był prawdziwym liderem były jednak akcje TPSA. Spółka poinformowała, że rozpoczęła już skup własnych akcji (ma zamiar poświęcić na to w tym roku 700 mln złotych, a na razie wydała 8 procent tej kwoty). Poza tym rano analitycy Merrill Lynch (po spotkaniu z prezesem TPSA) poinformowali, że spółka planuje cięcie kosztów i wypłatę nawet 3 zł dywidendy z zysku netto za 2007 rok (nawiasem mówiąc nie widzę tu jakoś równego dostępu do informacji…). Drożały również akcje KGHM, mimo że spadała cena miedzi. Zarządzający wykorzystywali te papiery do podtrzymywania dobrego nastroju i zachęcenia do kupna innych akcji. To musiało się udać w atmosferze wyczekiwania, która panowała na rynkach europejskich i przy rosnących kontraktach na amerykańskie indeksy.

Nic więc dziwnego, ze już przed południem wszystkie indeksy na GPW rosły. Wystarczyła poprawa sytuacji w Eurolandzie, żeby skala tych wzrostów znacznie się zwiększyła, a WIG i MWIG40 ustanowiły nowe rekordy wszech czasów. Jednak bicie rekordów dzięki wzrostowi cen trzech akcji (często z bardzo wątpliwych powodów) nie jest osiągnięciem wartym pochwały. Może być nawet niepokojące.

Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej opublikuje komunikat po swoim posiedzeniu. Olbrzymia większość analityków spodziewa się, że jeszcze tym razem stopy pozostaną na poprzednim poziomie (4,25 proc.). Jeśli rzeczywiście się tak stanie to rynek komunikat zlekceważy. Gdyby RPP jednak stopy podniosła to mogłoby zaszkodzić akcjom i pomóc złotemu. Wydaje się jednak, że po prostu nic się z tego powodu nie wydarzy.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: