eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBułgaria i Rumunia: perspektywy na nowe inwestycje

Bułgaria i Rumunia: perspektywy na nowe inwestycje

2007-06-27 13:05

Przeczytaj także: UE określa termin dla Bułgarii i Rumunii


Inwestorów zagranicznych do tych krajów przyciąga dogodna lokalizacja geograficzna, bliski dostęp do rynków wschodniej i południowej Europy oraz Turcji. Obydwa kraje posiadają ogromny potencjał rozwoju, dostęp do taniej i wykwalifikowanej siły roboczej. Istotne są też zachęty w postaci niskich stawek podatkowych Na przykład w Bułgarii podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 10 proc. a zyski kapitałowe nie są opodatkowane. Tam, gdzie stopa bezrobocia jest szczególnie wysoka inwestorzy mogą uzyskać całkowite zwolnienie z podatku dochodowego. W Rumunii podatek od osób prawnych wynosi 16 proc., a przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 pracowników i osiągające dochód do 30 tys. EUR są opodatkowane 3-procentowym podatkiem obrotowym. Polskę wiążą z obydwoma krajami dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji.

Dzięki wyważonej polityce budżetowej w Bułgarii występuje nadwyżka budżetu finansów publicznych stanowiąca 2,4 proc. PKB. Korzystna w tym względzie jest również sytuacja w Rumunii, której deficyt budżetowy w 2006 roku stanowił zaledwie 0,8 proc. PKB. W obydwu krajach negatywnym zjawiskiem ekonomicznym jest ujemne saldo w handlu zagranicznym, skutkujące deficytem na rachunkach bieżących.

W Bułgarii wiodącymi sektorami gospodarki są: przemysł chemiczny, metalurgiczny, elektrotechniczny, elektroniczny, spożywczy, produkcji napojów, tytoniowy oraz tekstylny. Kraj ten sprzedaje za granicę połowę produkowanej przez siebie żywności. Kto nie zna znakomitych win bułgarskich? Ciepły i łagodny klimat sprzyja hodowaniu najlepszych szczepów winnych.

Jednak jedną z najważniejszych dziedzin gospodarek obydwu krajów jest branża turystyczna, która w ostatnich latach ulega dynamicznemu rozwojowi oraz przeobrażeniom. Ciepłe morze, złociste plaże czy stoki narciarskie, niekiedy nuta orientu od lat przyciągają turystów z całego kontynentu. Rośnie więc potencjał inwestycyjny w dziedzinie budownictwa hoteli oraz infrastruktury turystycznej.

Światowe banki coraz śmielej otwierają swe oddziały w obydwu krajach. Dzięki temu zwiększa się oferta kredytów inwestycyjnych. Coraz więcej przedsiębiorców odkrywa potencjał drzemiący w tamtejszym sektorze budowlanym. Można prognozować, że podobnie, jak wcześniej w Hiszpanii, Irlandii a później w Polsce, tak też w Bułgarii i Rumunii w najbliższych latach ceny nieruchomości będą dynamicznie zwyżkować. Sprzyjać temu będzie członkostwo w Unii Europejskiej. Największy potencjał wzrostowy widzę w miejscowościach o wysokich walorach turystycznych: brzeg morza, góry a także znaczące aglomeracje.

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: