Rynki finansowe 25-29.06.07
2007-06-29 19:30
Przeczytaj także: Rynki finansowe 18-22.06.07
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Mijający tydzień przyniósł sporą zmienność jeśli chodzi o ceny polskich obligacji, przy czym kluczowym dniem okazała się środa, kiedy Rada Polityki Pieniężnej – nieoczekiwanie dla wielu inwestorów – zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Rentowności obligacji skoczyły o 8-10 punktów, ale do końca tygodnia straty były już odrabiane. Na koniec tygodnia rentowność obligacji 10-letnich wyniosła 5,65 proc. i była taka sama jak przed tygodniem.
Historia ze stopami WIBOR nie skończyła się aż tak dobrze. Trzymiesięczna stopa wzrosła do 4,71 proc. wobec 4,55 proc. przed tygodniem i 4,47 proc. przed tygodniem. Podwyżka stóp została już więc przez rynek zdyskontowana, a posiadacze kredytów złotowych dostaną wkrótce nowe harmonogramy spłat uwzględniające już wyższe oprocentowanie.
Zagraniczne rynki
Wprawdzie amerykański bank centralny nie zmienił stóp procentowych, ale inwestorzy i tak się cieszą, ponieważ kolejne dane makro wskazały, że presja inflacyjna nie jest już tak silna. Ponadto wzrost ryzyka na rynkach akcji wzbudził zainteresowanie obligacjami. Rentowność papierów 10-letnich spadła do 5,08 proc. z 5,20 proc. przed tygodniem.
Spokojniej także na rynkach europejskich. Rentowność niemieckich obligacji 10-letnich spadła do 4,58 proc. (z 4,63 proc. przed tygodniem).
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Po bardzo zmiennym tygodniu kończymy notowania mniej więcej na tym samym poziomie, co w zeszły piątek. WIG wzrósł o 0,56 proc., WIG20 o 0,51 proc., mWIG zyskał 0,52 proc., a sWIG 1,49 proc. Znów zatem to akcje najmniejszych spółek zachowywały się najlepiej, dając odpór zawirowaniom na rynkach światowych. W skali tygodnia obroty były wysokie – na całym rynku akcji przekroczyły 10 mld złotych. Wyraźnie wzrosła wartość transakcji akcjami spółek z mWIG – do 2,2 mld PLN z 1,5 mld PLN, przy czym duże transakcje pojawiały się w czasie sesji spadkowych. W przypadku sWIG wartość obrotów spadła z 1,9 do 1,6 mld PLN, co może wskazywać na generalną słabość spółek o małej i średniej kapitalizacji.
W nadchodzącym tygodniu 50 proc. ankietowanych przez GPW spodziewa się spadku indeksu WIG20, a 29 proc. oczekuje jego wzrostu.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce