Produkty strukturyzowane dostępne na rynku
2007-07-02 12:21
Te z polskich przedsiębiorstw, które borykają się z permanentną nadpłynnością szukają coraz bardziej wyrafinowanych możliwości osiągnięcia dodatkowych zysków związanych z gospodarowaniem wolnymi pieniędzmi.
Przeczytaj także: Inwestowanie w produkty strukturyzowane
Cechą charakterystyczną tego sektora jest wybór rozwiązań bezpiecznych, o krótko- (do 6 miesięcy) i średnioterminowej zapadalności (w wyjątkowych przypadkach do 2 lat). Produkty strukturyzowane z gwarancją kapitału kojarzą się głównie z ofertą private-banking skierowaną do bogatych inwestorów indywidualnych.W trakcie współpracy z naszymi Partnerami wielokrotnie stawaliśmy przed koniecznością wdrożenia doradztwa w zarządzaniu płynnością. Rola doradcy sprowadza się do przeanalizowania sytuacji Partnera, a następnie identyfikacji dostępnych na rynku rozwiązań, pomocy przy podejmowaniu decyzji, a następnie – identyfikacji marży banku (standardowo jest ona „schowana” w niezbyt widocznym pomniejszeniu zysków klienta) i pomoc w negocjacjach z bankiem. Polski rynek finansowy jest jeszcze słabo rozwinięty w omawianej przeze mnie gałęzi, ale dorobił się już kilku charakterystycznych rozwiązań. Poniżej prezentuję dwa takie rozwiązania, rozbijając mechanizm ich działania „na części pierwsze”, wskazując również ich wady i zalety.
Produkt strukturyzowany oparty o jednostronny ruch pary walutowej
Lokata inwestycyjna powiązana z opcją walutową, które to połączenie zyskuje na wartości w nieograniczony sposób o ile kurs walutowy przesunie się w określonym kierunku. Można wynegocjować w banku dowolną „stronę” w którą rynek miałby się ruszyć (zależnie od prognoz ścieżki kursu) oraz parę walutową, której ta struktura miałaby dotyczyć. W ofercie banków produkt charakteryzuje się zwykle następująco: „każdy grosz zmiany kursu w pozytywnym kierunku to wzrost oprocentowania o 0,3% - 0,5% p.a.”. Schemat działania lokaty jest następujący:
- Złożenie środków w banku
- Rezygnacja z oprocentowania w zamian za które Klient nabywa w banku opcję walutową PUT lub CALL (po uwzględnieniu marży banku)
- Opcja PUT przynosi dodatkowe oprocentowanie przy spadku kursu/ Opcja CALL – przy wzroście
- Nierzeczywiste rozliczenie wartości opcji – brak obowiązków, Klient dysponuje wyłącznie prawem do zrealizowania struktury
Zalety:
- Gwarancja kapitału
- Krótki okres inwestycyjny (3 miesiące)
- Możliwość nieograniczonego zysku
Wady: Możliwość utrudnionych negocjacji z bankiem parametrów lokaty z racji wąskiego koszyka alternatywnych rozwiązań krótkoterminowych.
Sugestia: Produkt, który warto wykorzystać w dywersyfikacji portfela zarządzanych środków. Prognozy AFS sugerują, iż korzystniej wybrać strukturę generującą zysk przy umocnieniu złotego.
Przeczytaj także:
Jak wybrać najlepszy produkt strukturyzowany?
oprac. : Piotr Denderski / AFS
Więcej na ten temat:
produkt strukturyzowany, lokata strukturyzowana, opcje put, opcje call, instrumenty strukturyzowane