Produkty strukturyzowane dostępne na rynku
2007-07-02 12:21
Przeczytaj także: Inwestowanie w produkty strukturyzowane
Produkt strukturyzowany oparty o stabilizację pary walutowej
Rozwiązanie skonstruowane podobnie do poprzedniego – Klient deponuje środki w banku, rezygnując z oprocentowania, które otrzymałby w warunkach rynkowych. W zamian za odsetki bank zawiera z Klientem umowę, według której wypłaci mu określone oprocentowanie, o ile aktywo bazowe (tutaj – kurs walutowy) za miesiąc będzie w określonym umową przedziale. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania blisko dwukrotności stopy wolnej od ryzyka. Wadą jest malejące oprocentowanie wraz ze zbliżaniem się kursu do granic przedziału. Schemat działania struktury jest następujący:
- Klient deponuje w banku środki, rezygnując z odsetek
- W zamian za rezygnację z odsetek klient otrzymuje strategię opcyjną BUTTERFLY tudzież IRON BUTTERFLY (istnieje kilka rozwiązań generujących tego typu profil wypłaty; również tu trzeba uwzględnić marżę banku)
- Struktura generuje największy zysk dla referencyjnej wartości kursu (środek określonego przedziału), który maleje do zera wraz ze zbliżaniem się do krańców przedziału
Zalety:
- Bardzo krótki okres inwestycyjny (1 miesiąc)
- Gwarancja zwrotu kapitału
Wady:
- Możliwość utrudnionych negocjacji z bankiem parametrów lokaty z racji wąskiego koszyka alternatywnych rozwiązań krótkoterminowych
- Ograniczone możliwości ponadprzeciętnego zysku
Sugestia: Rozwiązanie warte rozważenia, o ile przedział można dobrać lekko asymetrycznie od kursu rynkowego (tj. węższe odchylenie w stronę osłabienia PLN, a większe dla jego aprecjacji).
Przeczytaj także:
Jak wybrać najlepszy produkt strukturyzowany?
1 2
oprac. : Piotr Denderski / AFS
Więcej na ten temat:
produkt strukturyzowany, lokata strukturyzowana, opcje put, opcje call, instrumenty strukturyzowane