MF: inflacja w czerwcu wzrośnie do 2,7 proc.
2007-07-02 18:17
Przeczytaj także: Tydzień spadków WIG20?
Na europejskich parkietach, pierwsza sesja w tygodniu zaczęła się sporymi spadkami, które po części były reakcją na piątkową sesję w Stanach (gdzie indeksy silnie spadły już po zakończeniu notowań w Europie). Jednak ich główną przyczyną było pojawienie się zagrożenia atakami terrorystycznymi na Starym Kontynencie, na którym ucierpiały głównie akcje linii lotniczych (tracące również na rosnącej cenie ropy). Dalej traciły spółki sektora finansowego, powiązane z rynkiem nieruchomości, zyskiwał natomiast sektor energetyczny i surowcowy. Po południu rynki zaczęły odrabiać straty, po części dzięki niezłym wskazaniom indeksów sektora produkcyjnego w krajach europejskich oraz wysokiemu otwarciu za Oceanem (S&P zyskał 0,8 proc., Dow Jones 0,7 proc.). O godz. 16:30 niemiecki DAX tracił 0,4 proc., podobnie jak francuski CAC40, a brytyjski FTSE był niżej o 0,15 proc.WALUTY
Na krajowym podwórku umacniał się złoty - przede wszystkim wobec dolara. Inwestorzy niezbyt przejęli się prognozą czerwcowej inflacji z Ministerstwa Finansów. Jak się zdaje większe wrażenie zrobiła na nich informacja o odwołaniu przetargu obligacji dwu- i pięcioletnich, ze względu na nadspodziewanie dobrą sytuację budżetu. Złoty naśladował rynki światowe, a na nich dolar spadał - i to w ekspresowym tempie - wobec euro.
Na koniec dnia zielonego wyceniano na 1,362 euro, czyli najniżej od poczatku maja.
Analogicznie u nas dolar spadł do 2,754 PLN, gdzie ostatnio widziano go... na początku maja oczywiście. Euro potaniało do 3,75 PLN, a frank kosztował 2,27 PLN. Powodem osłabienia dolara na świecie miałoby być utrzymanie stóp procentowych w USA, wobec rosnących stóp na świecie. Powód dobry jak każdy inny - można go podawać każdego innego dnia. Bardziej prawdopodobne, że inwestorzy po prostu grają z trendem, a ten jest przeciw dolarowi.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce