Faktoring - jakie koszty i formalności?
2007-07-13 13:15
Przeczytaj także: Faktoring a finansowanie działalności
Wykluczeni są również przedsiębiorcy zawierające ryzykowne transakcje z niepewnymi kontrahentami, przy których występuje duże prawdopodobieństwo niewypłacalności odbiorców.
Na pieniądze nie mogą też liczyć przedsiębiorstwa nie przekazujące towarów lub usług w formie klasycznej umowy sprzedaży (wyklucza to umowy komisu czy umowy kompensacyjne) oraz nie posiadające udokumentowanych odpowiednimi umowami warunków współpracy z kontrahentami.
Wątpliwości faktorów mogą również wzbudzić częste zwroty sprzedawanych towarów, niechętnie są też finansowane firmy sprzedające towar za gotówkę. Firmy faktoringowe z reguły nie zawierają też umów z firmami, gdzie występują transakcje między podmiotami powiązanymi, czyli wtedy, kiedy występują zależności bądź to kapitałowe (faktorant jest udziałowcem odbiorcy lub odwrotnie) lub zależności personalne (członkami zarządu faktoranta i odbiorcy są te same osoby) między dostawcą i jego odbiorcą.
Wymagane dokumenty
Potencjalny faktorant, chcąc skorzystać z tej formy finansowania, musi oczywiście wystąpić do faktora z wnioskiem o zawarcie umowy faktoringowej. Oprócz wniosku firma musi złożyć także zestaw dokumentów, wymaganych przez faktora.
Są to najczęściej:
- wniosek o skup wierzytelności
- oświadczenie o braku zastrzeżeń w umowie z dłużnikiem, wyłączających ewentualnie prawo do przeniesienia wierzytelności
- dokumenty pozwalające na ocenę sytuacji finansowej potencjalnego faktoranta (bilans i rachunek zysków i strat za ostatni rok obrachunkowy, aktualne zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS i z podatkami, plan finansowy na najbliższy rok, wykaz rozrachunków z odbiorcami)
- dokumenty organizacyjno-prawne firmy (umowa lub statut spółki, wykaz właścicieli lub członków zarządu firmy faktoranta, wypis z rejestru sądowego, REGON, NIP)
- dokumenty dotyczące dłużników
- opinia banków
- pełnomocnictwa do zaciągania zobowiązań
- wykaz należności objętych usługą faktoringową według terminów płatności (do 30 dni, do 60 dni do 90 dni i do 180 dni)
- kopie umów handlowych i faktur podlegających cesji
Koszty
Kosztami faktoringu są odsetki od udzielonego finansowania (pobierane z dyskontem z góry lub z dołu), prowizja od wierzytelności brutto, prowizja za ewentualne usługi dodatkowe, takie jak administrowanie należnościami, monitorowanie, rozliczanie, prowizja przygotowawcza, prowizja za przejęcie ryzyka (w przypadku faktoringu z przejęciem ryzyka), opłaty za sprawdzenie wiarygodności odbiorców i przyznanie limitów.
Przeczytaj także:
Płynność finansowa w czasie spowolnienia gospodarczego. Pomoże faktoring
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
faktoring, finansowanie działalności, zabezpieczenie działalności, płynność finansowa, nieterminowe płatności