Bezrobocie w Polsce nadal spada
2007-07-04 18:11
Przeczytaj także: Debiut iPhone sprzyja wzrostom S&P i DJIA
Brak ważniejszych publikacji makro oraz dzień wolny w Stanach przełożyły się na spokojną sesję na europejskich parkietach, gdzie mieliśmy dzisiaj lekkie wzrosty, które były wynikiem dobrych informacji płynących ze spółek. W całej Europie błyszczał dzisiaj sektor hotelarski, który rósł, reagując na informację o kupnie hoteli Hilton przez fundusz inwestycyjny Blackstone, za rekordowe w przypadku przejęć z tej branży 26 mld USD. Wprawdzie rynkowa wartość kupionych akcji jest o ponad 30 proc. niższa, ale eksperci i tak uważają to za świetną inwestycję, ponieważ Blackstone ma już hotele w swoim portfelu.Inwestorzy mogli również zarobić na spółkach surowcowych oraz telekomunikacyjnych po dobrym raporcie na temat kondycji tej branży. O godz. 17. niemiecki DAX zyskiwał 0,4, francuski CAC40 rósł o 0,5, a brytyjski FTSE był wyżej o 0,6 i wydaje się, że pozytywne nastroje powinny utrzymać się przynajmniej do piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy.
WALUTY
Brak inwestorów z USA jest odczuwalny na wszystkich rynkach, ale różnie jest wykorzystywany. Na krajowym podwórku oglądaliśmy umocnienie złotego, które może położyć kres nadziejom na dłuższą korektę w obowiązującym trendzie. Z pewnością warto odnotować spadek franka szwajcarskiego do 2,263 PLN - dołek z maja został przełamany, frank jest najtańszy od sześciu lat ku radości posiadaczy kredytów w tej walucie.
Dolar ponownie spadł w okolice 2,75 PLN, a euro do 3,75 PLN - nie zostało śladu po wczorajszej korekcie. Na światowym rynku kurs pary EUR/USD stabilizował się, jen również nie zmieniał istotnie wartości.
Jutro Bank Anglii może (a wedle wskazań ekonomistów "musi") podnieść stopy procentowe, co przekłada się na wzrost notowań funta, który jest najmocniejszy od 26 lat wobec dolara. U nas funt spadł do 5,55 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce