eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeZUS: emerytura małżeńska nie dla Polski

ZUS: emerytura małżeńska nie dla Polski

2007-07-06 10:41

ZUS: emerytura małżeńska nie dla Polski

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rząd zamierza wycofać się z koncepcji wypłaty małżeńskiej emerytury - informuje dziś Puls Biznesu powołując się na Pawła Wypycha, prezesa ZUS.

Przeczytaj także: GPW: WIG i WIG20 ustanowiły kolejny rekord wszech czasów

Zweryfikować tę informację media mogą już dziś. W południe będzie miała bowiem miejsce konferencja prasowa Pawła Wypycha, której głównym tematem ma być przygotowanie ZUS do obniżenia składki rentowej.

Rezygnacja z emerytury małżeńskiej oznacza, że składki zgromadzone na emeryturę przepadałyby po śmierci ubezpieczonego - obojętnie od ich wielkości. Powód dla rezygnacji z korzystnego dla małżeństw rozwiązania jest prozaiczny - emeryturę małżeńską trudniej wyliczyć. Jednak jeśli sprawa zasadza się na tak błahym problemie, można domniemywać, że ZUS po prostu chce na emerytach zaoszczędzić wypłacając emerytury krócej (mężczyźni zarabiają więcej i zbierają większe składki, ale za to żyją krócej).

SYTUACJA NA GPW


Czwartkowe notowania nie dostarczyły zbyt wielu emocji. Wartość transakcji spadła do 1,5 mld PLN na całym rynku akcji, a indeksy notowały kosmetyczne zmiany wartości. Być może nasza giełda czekała po prostu aż do gry włączą się inwestorzy z USA, a giełdy amerykańskie nadadzą nowy kierunek notowań światowym rynkom, a być może mamy po prostu zwykłą wakacyjną flautę. Trzecia możliwość jest taka, że posiadacze akcji mają świadomość napływu środków do funduszy inwestycyjnych i czekają po prostu na kolejną falę zakupów ze strony TFI, aby realizować zyski. Bo rzeczywiście, choć można mówić o przewartościowanych akcjach na GPW, to kapitał nie ma alternatywy - albo niski procent na lokatach, albo ryzyko inwestycji w akcje.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Po neutralnym otwarciu, giełdy amerykańskie traciły i w ciągu dnia były na pół-procentowych minusach. Niewielka wyprzedaż, która dotknęła szczególnie sektor finansowy była spowodowana wzrostem rentowności obligacji amerykańskich, które kuszą inwestorów preferujących niższe ryzyko. W drugiej części sesji zaatakowały byki i udało im się podciągnąć indeksy S&P i Dow Jones do poziomów zamknięcia wtorkowej sesji.

Brazylijski Bovespa zyskał 0,4 proc. i jest o krok od ustanowienia nowego rekordu.

W Azji, taniejące obligacje przełożyły się na spadek Nikkei o 0,4 proc, jednak inne indeksy okazały się bardziej odporne na ten czynnik. Hang Seng wzrósł 0,4 proc., a Shanghai Composite o 3,25 proc., odrabiając straty po wczorajszej głębokiej przecenie.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: