Zakup mieszkania na wynajem
2007-07-06 11:00
Wzrost cen mieszkań w ostatnich dwóch latach powoduje zmianę strategii inwestycyjnej wśród potencjalnych nabywców nieruchomości. O ile w 2002 roku trzy mieszkania na cztery były kupowane w celu posiadania własnego lokum z myślą o założeniu rodziny, a jedno w celach inwestycyjnych, to na chwilę obecną proporcje te uległy odwróceniu. Jedna nieruchomość do celów mieszkalnych przypada na trzy w celach inwestycyjnych.
Przeczytaj także: Rentowny wynajem mieszkania
W grupie nabywców inwestujących na rynku nieruchomości należy rozróżnić dwie grupy. Pierwsza z nich to inwestorzy, dla których wyznacznikiem opłacalności jest realny wzrost wartości nieruchomości. Uwzględniają oni możliwość w miarę szybkiego zbycia nieruchomości po osiągnięciu zakładanego minimalnego wzrostu jej rynkowej wartości. Dla tej grupy horyzont czasowy inwestycji określać będzie utrzymujący się na stałym poziomie procentowy wskaźnik wzrostu cen mieszkań. Do tego grona inwestorów coraz częściej dołączają instytucje oraz szereg firm, które wyspecjalizowały się w handlu nieruchomościami. Drugą grupę stanowią indywidualni klienci, którzy coraz częściej dostrzegają szansę na zyski płynące ze wzrostu cen nieruchomości. Jednocześnie liczą także na minimalizację kosztów poprzez czerpanie korzyści finansowych z ewentualnego najmu zakupionego lokalu.Ceny mieszkań nie rosną już tak szybko, jak w 2006 roku (wzrost ok. 60%), jednak utrzymywanie się wzrostu w granicach od 15% do 20% przy jednoczesnym dochodzie wynikającym z najmu lokalu powoduje, że inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne. Ostatnie badania rynku nieruchomości dowodzą, że w okresie najbliższych 5 lat zachowany będzie już nie tak agresywny, bo ok. 10% wzrost cen. Należy podkreślić, że sprzyja temu decyzja o przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji mistrzostw Euro 2012. Po tym okresie będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją cen nieruchomości.
W dużych aglomeracjach miejskich, gdzie oprócz stałej liczby rodowitych mieszkańców mamy do czynienia z tymczasowym napływem od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy osób, związanym z dobrze rozbudowaną strukturą akademicką oraz napływem inwestycji powodujących wzrost zatrudnienia, mamy właściwie zagwarantowany popyt na najem lokali mieszkalnych. Znajduje to bezpośrednie przełożenie na wybór lokalizacji kupowanego mieszkania. Należy uwzględnić fakt, że dla przyszłego najemcy znaczenie będzie mieć bliskie położenie oraz łatwa i szybka komunikacja miejska do miejsca pracy bądź w przypadku społeczności studenckiej – centrum akademickiego.
Przeczytaj także:
Ilu Polaków kupuje mieszkania na wynajem?
oprac. : Money Expert
Więcej na ten temat:
zakup mieszkania, wynajem mieszkania, inwestowanie w nieruchomości, kupno mieszkania, zakup nieruchomości