Poznamy bilans handlu zagranicznego USA
2007-07-12 10:29
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami EURPLN powrócił w okolice istotnego wsparcia na poziomie 3,75. Powrót jena do trendu spadkowego oraz słabszy sentyment do dolara sprzyjał naszej walucie. Od początku lipca eurozłoty wyhamowal spadki i pozostaje w 3 groszowym zakresie wahań. Od góry ważny opór wyznacza poziom 3,7800, natomiast od dołu wsparcie stanowi linia poprowadzona po ostatnich minimach. Jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze przez jakiś czas EURPLN pozostanie w tym zakresie zanim nastapi powrót do trendu. Najblizszy opór widzielibysmy na poziomie 3,7630 wynikający ze 100-okresowej średniej. Obecnie wszystkie czynniki sprzyjają dalszemu umacnianianiu się złotego. Naszej walucie mogłoby jednynie zaszkodzić gwałtowne umocnienie się dolara.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Z wczorajszych wypowiedzi Trichet'a wynikało, że szef ECB w dalszym ciągu jest zaniepokojony inflacją i że jak najbardziej prawdopodobna jest kolejna podwyżka stóp jeszcze w tym roku. Takie jastrzębie stanowisko Trichet'a wspiera euro i jego spektakularne wzrosty w ostatnim czasie. Dzisiaj zapoznamy się z produkcją przemysłową i PKB ze strefy euro. Lepsze dane mogą być jednym z czynników, które wywindują kurs EURUSD w rejony 1.3800. Technicznie, ważnym oporem są dopiero poziomy 1.3850, gdzie na wykresie dziennym przebiega linia wyznaczona po ostatnich maksimach, a także w tym miejscu zbiega się projekcja 141,4% ostatniej fali spadkowej. W dalszym ciagu preferowalibyśmy sprzedaż dolara na ruchach korekcyjnych ze SL. istotne wsparcia wyznacza rejon 1,3680-1,3700.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
W dniu wczorajszym funt ustanowił nowe maksimum do dolara, testując linię poprowadzoną po ostatnich maksimach. Pomimo braku danych w dniu wczorajszym, funt kontynuował umacnianie się, a technicznym celem ruchu wzrostowego na GBPUSD wydają się być dopiero rejony 2,0400. Wypowiedzi członków BoE są jastrzebie, nadchodzące dane z gospodarki brytyjskiej dość dobre, w związku z czym rynek oczekuje, że w dalszym ciągu Bank Anglii bedzie kontynuował zacieśnianie polityki monetarnej. Jesteśmy juz na bardzo wykupionych poziomach, dodaykowo dziś i jutro publikowane są istotne dane z USA, dlatego istnieje pewne ryzyko związane z otwieraniem długich pozycji na tak wysokich poziomach cenowych. Zejścia w okolice 2,0280 wykorzystalibyśmy do kupna GBPUSD z bliskim stop lossem.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Bank Japonii nie zaskoczył rynku i zgodnie z oczekiwaniami analityków główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie 0.5%. Poznaliśmy również dane na temat produkcji przemysłowej, która spadła w maju o 0.3% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Brak dobrych danych z gospodarki japońskiej i polityka BoJ przyczyniają się do obserwowanej słabości jena. Wszystko wskazuje na to, ze USDJPY, po uspokojeniu sytuacji na giełdach, powraca do trendu wzrostowego. Likiwdacja carry-trade'a okazała się krótkotrwała. Silnym wsparciem na USDJPY jest obecnie poziom 121.00. W ostatnim czasie obserwujemy dużą zmienność na tej parze. Znajdujemy się obecnie pośrodku 200- punktowego zakresu. Najblizszy opór to okolice 122,60. Sytuacja fundamentalne sprzyja otwieraniu krótkich pozycji w jenie, analiza techniczna natomiast nie daje jednoznacznych sygnałów w krótkim treminie.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2