Dziś inflacja za czerwiec i bilans płatniczy za maj
2007-07-13 11:40
© fot. mat. prasowe
Nie chodzi wcale o przesąd związany z piątkiem 13-ego, lecz o wysyp świeżych danych makroekonomicznych po kilku dniach posuchy.
Przeczytaj także: Bank Japonii zostawił stopy bez zmian
Na początek poznamy więc inflację w Polsce. Ekonomiści idą na łatwiznę i za Ministerstwem Finansów przewidują, że inflacja wzrosła w czerwcu do 2,7 proc. w ślad za droższymi owocami i paliwami. Kolejne miesiące mają utrudnić wzrost inflacji.Poznamy także bilans płatniczy za maj publikowany przez NBP, ale dane te od dłuższego czasu nie robią na inwestorach wrażenia. Dane z Polski o godz. 14.
Pół godziny później publikacja dynamiki sprzedaży detalicznej w USA. Dane ważne, bo wczorajszych zakupów dokonywano z nadzieją na spory wzrost wydatków. O godz. 16 inwestorzy poznają wskaźnik nastrojów amerykańskich konsumentów.
SYTUACJA NA GPW
Wczorajsze notowania miały dwa oblicza - oba niezbyt wyraziste. Początkowo inwestorzy pozbywali się akcji, sądząc że korekta może się przedłużyć. Jednak w tej fazie notowań wartość obrotów nie była zbyt wysoka - spadek kursów niektórych spółek okazał się pułapką zastawioną na mniej cierpliwych inwestorów. Po południu - w ślad za poprawiającą się koniunkturą na innych giełdach -i u nas inwestorzy wzięli się do zakupów, ale też przypominało to raczej przebieranie w ulęgałkach niż szturm na akcje. W efekcie sesja zakończyła się niewielkimi zmianami indeksów i spadkiem obrotów do 1, 8 mld PLN. Podrożały akcje 94. spółek, potaniały 176.
Znów relatywnie dobrze spisał się sektor bankowy - WIG Banki zyskał 0,5 proc. (przy spadku innych branż). Być może inwestorzy już zaczynają zakupy z myślą o zawartości raportów z wynikami za II kwartał.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Dawno amerykańscy inwestorzy nie kończyli sesji w tak dobrych nastrojach. Przy bardzo wysokich obrotach S&P zyskał 1,9 proc., a Dow Jones 2,1 proc., co jest jego najwyższą zwyżką od 2003 roku. Najlepiej radziły sobie akcje spółek energetycznych, przemysłowych i surowcowych oraz Wal-Mart, który podał informację o -wyższej od prognoz - sprzedaży w czerwcu. Tym samym, wspomniane indeksy ustanowiły nowe szczyty, przebijając opór, z którym walczyły od końca maja.
Brazylijski Bovespa wzrósł o 2,2 proc.
Wybuch euforii w Stanach musiał przełożyć się na giełdy w Azji. Nikkei zyskał 1,4 proc., Hang Seng 1,2 proc., a Kospi aż 2,7 proc. Mogąc dużo zarobić na bezpieczniejszych rynkach, inwestorzy nie byli dzisiaj zainteresowani kupowaniem akcji w Szanghaju, a tamtejsze indeksy pozostały blisko poziomów wczorajszego zamknięcia.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce