Majowy deficyt obrotów bieżących w Polsce to 1,202 mld euro
2007-07-16 10:14
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Lekkie osłabienie złotego w piątek miało zapewne związek głównie z danymi na temat bilansu płatniczego, które pokazały wzrost ujemnego salda rachunku bieżącego do poziomu ponad 1200 mln euro. Pogorszenie widoczne było zarówno w obrotach towarowych, jaki w transferach i saldzie dochodów. Inflacja i M3 raczej nie miały większego wpływu. Złoty osłabiła się także dlatego, że gorsze dane zbiegły się z silnym umocnieniem złotego w drugiej połowie tygodnia, a zatem naturalną reakcją była realizacja części zysków. Coraz bardziej realne skrócenie kadencji Sejmu też może zaczynać mieć pewien wpływ, ale nie decydujący. Chwilowe wyjście z kanału spadkowego w zeszłym tygodniu było fałszywe i od tamtego momentu rynek wrócił do trendu. Obecnie znowu znajdujemy się blisko tej granicy, lecz złoty respektuje opory techniczne, które teraz powstrzymują wzrost EURPLN w okolicy 3.75/76. Wydarzenia i sygnały z rynków zagranicznych powinny zadecydować o kierunku. Nadal oczekujemy osiągnięcia 3.73 w terminie tygodnia lub dwóch.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
W tym tygodniu kluczowe znaczenie dla dolara, giełdy i rynku obligacji będzie miała publikacja danych na temat inflacji i zeznanie szefa Rezerwy Federalnej (odbywające się co pół roku) przed kongresem w środę i czwartek. Zeznanie to da wgląd w opinie i sposób rozumowania FED i może mieć kluczowe znaczenie dla dolara i stóp procentowych w najbliższych tygodniach/miesiącach. Jeśli wynikać z nich będzie, że wysokie ostatnie wyższe wskazanie inflacji było anomalią i a inne dane potwierdzą obecnie przyjmowany scenariusz bez-inflacyjnego wzrostu to giełda zapewne kontynuować będzie marsz do góry, obligacje w mniejszym stopniu ale również wzrosną a dolar kontynuować będzie trend, czyli pozostawać będzie słaby. Publikowane dane mogą wprawdzie pomóc dolarowi, jednak nie widać powodów, aby efekty tego były długotrwałe. Dobre dane dadzą okazję do sprzedaży USD drożej. Nie rekomendujemy sprzedaży USD w trakcie prób wybicia, gdyż znajdujemy się bardzo blisko wieloletniego wsparcia na indeksie dolara, co sprzyja pojawianiu się fałszywych wybić.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Nowy tydzień zapowiada się także dość ciekawie dla funta. Ostatnie tygodnie były dla tej waluty bardzo pozytywne. Pojawiło się sporo komentarzy argumentujących za bardziej długotrwałym umocnieniem funta w związku z bardziej restrykcyjną polityką monetarną, solidnymi wynikami gospodarczymi, rosnącymi cenami nieruchomości i dywersyfikacją rezerw. Tego typu komentarze automatycznie uruchamiają sygnały ostrzegawcze, że może znajdujemy się blisko korekty. Obecny tydzień może dać ku temu okazję, gdyż opublikowane będą dane mające bardzo ważne znaczenie dla decyzji monetarnych: inflacja CPI, notatki z ostatniego posiedzenia, zarobki, bezrobocie, sprzedaż detaliczna i M4. Warty uwagi jest fakt, że na EURUSD zbliżamy się do istotnego oporu, a na GBPUSD dotarliśmy w okolice linii po szczytach od 1994 roku! – ten jeden fakt, może nieco studzić zapał kupujących GBP.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Dzisiaj w Japonii mamy święto, więc nie rekomendujemy podejmowania działań na tym rynku. Siła jena w ostatnim czasie mogła być związana z (trochę odwrotnie niż dotychczas) z siłą rynku akcji. Ostatnie dane pokazują wzrost zainteresowania japońskimi akcjami ze strony inwestorów zagranicznych. Pozytywnym aspektem była także konferencja po decyzji BoJ, z której wynika, że następna podwyżka stóp jest już nieco bliżej (mimo, że nie pojawiły się żadne dane, które na to wskazują). Rynek JGB potwierdzą taką ocenę. Brak zasadniczego odbicia od 121.80 sugeruje nam, że bardziej prawdopodobny jest spadek w okolice 121.20 lub niżej. Taki ruchu powinien być związany z silniejszym osłabieniem USD (szczególnie do EUR i GBP).
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2