Dziś stopa bezrobocia w Polsce i stopa inflacji w strefie euro
2007-07-16 10:48
© fot. mat. prasowe
Już dziś poznamy przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw i stopę bezrobocia za czerwiec w Polsce, oraz stopę inflacji w strefie euro.
Przeczytaj także: Dziś inflacja za czerwiec i bilans płatniczy za maj
Zarówno nasze dane jak i z eurostatu mogą być argumentem za podniesieniem (lub nie) stóp procentowych. W Polsce spodziewamy się wzrostu wynagrodzeń o ok. 10 proc., inflacja w strefie euro ma wynieść 1,9 proc.We wtorek poznamy dynamikę produkcji przemysłowej i ceny produkcji w USA, a także o napływie kapitału do USA, co może mieć wpływ na notowania dolara. W środę z kolei dane o inflacji w USA, oraz o liczbie rozpoczętych nowych budów i wydanych nowych pozwoleniach na budowę. W czwartek produkcja przemysłowa w Polsce i dynamika cen produkcji. Tego dnia także protokoły z ostatniego posiedzenia RPP i FOMC.
SYTUACJA NA GPW
Piątkowe notowania były swego rodzaju testem rynku. Po silnych zwyżkach w USA i w Azji, także u nas optymiści przeważali, ale tylko na początku notowań. Przez cały dzień inwestorzy nie żałowali pieniędzy na zakupy akcji, ale sprzedający wykorzystywali tę sytuację do upłynnienia posiadanych papierów. W efekcie obroty wzrosły do 2,7 mld PLN, a WIG zyskał 0,1 proc. przy słabości małych i średnich spółek i lepszej postawie WIG20 (głównie dzięki spółkom surowcowym). W sumie można mówić o pewnym rozczarowaniu - podaż nadal wydaje się być bardzo silna, choć naturalnie byłoby gorzej, gdyby kupujący w ogóle odpuścili sobie zakupy na obecnych poziomach. Cały czas obserwujemy też przesuwanie kapitału z małych i średnich firm w stronę blue chips.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Po ustanowieniu historycznych rekordów w czwartek, w piątek inwestorzy odpoczywali, co przełożyło się na mniejsze obroty i niewielkie wahania. Nie mniej, udało się je jeszcze trochę wyśrubować, gdyż S&P i Dow Jones zyskały po 0,3 proc. W sumie możemy mówić o pewnego rodzaju euforii, bowiem zupełnie zignorowane zostały dane dotyczące sprzedaży detalicznej, która spadła najbardziej od dwóch lat. Brazylijski Bovespa zyskał 0,05 proc. i była to dziesiąta sesja wzrostowa na ostatnich dwanaście.
Indeksy azjatyckie odreagowywały ustanawianie nowych rekordów z poprzedniego tygodnia, na czym najbardziej ucierpiały kursy akcji technologicznych. Kospi stracił 0,7 proc., Shanghai Composite jest niżej o 1,4 proc., a Hang Seng pozostał blisko piątkowego zamknięcia. W związku ze świętem w Japonii, giełda tokijska nie pracowała.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce