Polskie TFI inwestują poza Polską
2007-07-16 12:10
Przeczytaj także: Polski rynek funduszy inwestycyjnych 2006
Europa Środkowa i Wschodnia rozwija się szybciej niż Europa Zachodnia. Płynące do państw regionu środki pomocowe z UE oraz rekordowe inwestycje bezpośrednie powodują, że państwa te stają się ogromnymi placami budowy. Planowane ogromne inwestycje w rozwój infrastruktury – budowę dróg, linii kolejowych, portów lotniczych i morskich, linii energetycznych i telekomunikacyjnych, wodociągów i kanalizacji, łącznie mogą pochłonąć nawet 1,1 biliona dolarów. Zdaniem większości analityków przynajmniej do 2013 roku państwa te nie powinny mieć trudności z przyciągnięciem inwestycji zagranicznych. Wzrost inwestycji, wzrost eksportu, wzrost zamożności oraz wzrost konsumpcji mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej będą więc podtrzymywać wysoki wzrost gospodarczy.
Członkostwo w Unii Europejskiej oraz konieczność dostosowania się do unijnych wymogów sprawiają, że rozwój takich krajów, jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia czy Bułgaria jest pewny i możliwy do przewidzenia. Pozytywny wpływ na ceny spółek notowanych na giełdach tych państw będą mieć reformy wprowadzane przez większość krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Uwaga analityków skupia się także na Turcji oraz Rosji. W ostatnich latach rynek turecki przyciągnął wielomilionowe inwestycje zagraniczne takich koncernów, jak Citigroup, Unicredit, General Electric, BNP Paribas czy OMV. Cały czas nie słabną też nadzieje na wejście tego kraju do UE. Poparcie wejścia do Unii nie powinno słabnąć, ponieważ 47 proc. ludności Turcji ma mniej niż 25 lat, a młodzi Turcy są bardziej pozytywnie nastawieni do UE niż ich rodzice. Jeżeli natomiast chodzi o Rosję, to w latach 2005 i 2006 to właśnie ten kraj był liderem wzrostów stóp zwrotu. Największe zyski przyniosły inwestycje głównie w akcje spółek z branży surowcowej.
Optymistyczne perspektywy rozwoju państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz fakt, że spółki notowane na tamtejszych giełdach papierów wartościowych są jeszcze w tym momencie dużo tańsze niż spółki notowane na GPW powodują, że są to rynki bardzo atrakcyjne nie tylko dla inwestorów z Polski. Jednak brak doświadczenia oraz dogłębnej wiedzy na temat specyfiki tamtejszych rynków powoduje, że niewielu z nas zdecydowałoby się na zakup akcji węgierskiej czy czeskiej spółki giełdowej. Jeżeli jednak chcemy wykorzystać szansę osiągnięcia wysokich zysków, jaką stwarzają te rynki, możemy skorzystać z oferty funduszy inwestycyjnych. Zarządzający coraz częściej proponują polskim inwestorom walory spółek spoza Polski. Obecnie około dziesięciu funduszy krajowych oferuje taką możliwość. Są to na przykład:
Fundusze akcyjne
- UniAkcje Nowa Europa
- PKO/CS FIO Akcji Nowa Europa
- PZU FIO Akcji Nowa Europa
- BPH FIO Akcji Europy Wschodzącej
- BZ WBK FIO ARKA Akcji Środkowej i Wschodniej Europy
- ING Subfundusz Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus
- Pioneer FG SFIO Subfundusz Akcji Rynków Wschodzących
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl