eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweOprocentowanie kredytów wzrośnie?

Oprocentowanie kredytów wzrośnie?

2007-07-16 12:41

Oprocentowanie kredytów wzrośnie?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W ciągu ostatniego kwartału Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną dwukrotnie o 25 punktów bazowych, wskazując na zagrożenie płynące ze strony polskiego rynku pracy i presji na wzrost płac zarówno w sektorze prywatnym, jak również w "budżetówce". Poniżej prezentujemy aktualną opinię Zespołu Analitycznego AFS dotyczącą przyszłych poziomów stóp procentowych.

Przeczytaj także: Jak wyższe stopy procentowe wpłyną na kredyty mieszkaniowe?

Z punktu widzenia sytuacji polskich przedsiębiorców, najlepszy czas na podejmowanie decyzji inwestycyjnych chyba już minął – rynek spodziewa się (o tym dlaczego się spodziewa i skąd bierze się takie przekonanie – w kolejnych akapitach) kolejnych podwyżek kosztu pieniądza, które zwiększałyby koszt finansowania zewnętrznego, sprawiając, że zatrzymywanie zysków na cele inwestycyjne zyskiwałoby na atrakcyjności.

Na rynku finansowym kwotowane są rozmaite stopy procentowe – od tych „overnightowych”, będących wynagrodzeniem (wyznaczonym w stosunku rocznym) za złożenie środków na nocny depozyt, przez stopy 3- i 6-cio miesięczne, aż do stóp procentowych po których można zawierać umowy w przyszłości (stopy FRA, np. 3x6 to stopa kontraktu, który możemy zawrzeć za 3 miesiące w przyszłości na kolejne 3 miesiące).

Sześciomiesięczna stopa rynku pieniężnego wynosi obecnie 4,94%, stopa FRA 3x6 wynosi 5,06%. Z powyższego wynika, iż rynek oczekuje na koniec roku rynkowej stopy procentowej w okolicy 5%. Jest to w zgodzie z prognozami AFS dotyczącymi ścieżki inflacji przy założeniu braku reakcji ze strony RPP w przyszłości (na tej samej podstawie Rada podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych). RPP podejmuje decyzje „spoglądając w przyszłość” i analizując sytuację przy założeniu braku własnej reakcji. Ostatni odczyt CPI na poziomie 2,6% to o 0,1 pkt. proc. powyżej celu inflacyjnego Rady i jeśli sytuacja ta się utrzyma (procesy ekonomiczne zachodzące obecnie w polskiej gospodarce i prognozy przyszłych wskaźników makro pokazują, że tak właśnie będzie) to Rada będzie musiała zwalczać inflację podnosząc stopy procentowe.

W przyszłym roku AFS spodziewa się jednak ostrzejszego nastawienia RPP w polityce monetarnej, wyrażającej się przynajmniej jedną więcej podwyżką stóp (rynek wycenia obecnie 2 podwyżki w 2008 roku, AFS oczekuje 3 podwyżek głównie z powodu dodatkowych czynników po stronie presji popytowej i naturalnych opóźnień wpływu wzmożonego procesu inwestycyjnego w skali makro). Poniżej zamieszczono tabelkę prezentującą nasze prognozy stopy rynkowej w rozbiciu na kolejne miesiące oraz tzw. krzywą odsetkową, czyli wykres implikowanych stóp procentowych w przyszłości – otrzymuje się ten wykres przez analizę oprocentowania obligacji o różnych terminach zapadalności, odgadując, jaką stopę procentową rynek uwzględnia przy wycenie każdej z nich. Rosnący kształt poniższego wykresu utwierdza nas w poglądzie o oczekiwaniach na kolejne podwyżki. Z punktu widzenia „tu i teraz” istotne są pierwsze 2 lata, czyli najbardziej stroma część wykresu – dla dalszych zapadalności wzrost implikowanych stóp wynika w dużej mierze nie z oczekiwań, a z wynagrodzenia za przyjmowaną na siebie niepewność.

Podwyżki stóp procentowych oznaczają podrożenie każdego kredytu, w tym kredytów obrotowych. Przedsiębiorstwa powinny zatem aktywnie zareagować, wdrażając stosowne zabezpieczenia przed wzrostem stopy procentowej. Naszym zdaniem – wzrost ten przyspieszy w przyszłym roku, a rynek jeszcze tego nie bierze pod uwagę, można więc próbować „ugrać coś” z rynkiem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: