Inflacja w strefie euro w czerwcu to 1,9 proc.
2007-07-17 10:37
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Poniedziałek przebiegał dość spokojnie na rynku walutowym odreagowując piątkową, kolejną falę osłabienia waluty amerykańskiej. Wczorajszy dużo lepszy od oczekiwań (18pkt.) odczyt indeksu NY Empire State na poziomie 26,5pkt. nie zmienił sytuacji dolara. W dalszym ciągu rynek potrzebuje większej liczby potwierdzeń w postaci lepszych danych z gospodarki amerykańskiej, by sentyment do USD się poprawił.Być może lepszą passę dla dolara rozpoczną opublikowane dziś dane na temat inflacji PPI, przepływów kapitałowych, produkcji przemysłowej oraz wykorzystania mocy produkcyjnych. Dolar znajduje się na bardzo wykupionych poziomach a indeks dolarowy zbliża się w okolice minimum z grudnia 2005r, co sprawia, że ryzyko wystąpienia ruchu korekcyjnego jest duże. Dodatkowo, zarówno eurodolar jak i funtdolar napotykają silny opór w postaci linii poprowadzonej po ostatnich maksimach.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Płace w czerwcu wzrosły o 9,3% licząc rok do roku.
- E-Z: Inflacja w strefie euro wyniosła w czerwcu 1,9%, licząc rok do roku i 0,1% miesiąc do miesiąca.
- US: Indeks NY Empire State wniósł w lipcu 26,5pkt.
- PL: Zajdel-Kurowska:' Dopóki tempo wzrostu cen pozostaje wokół 2,5% celu RPP, polityka monetarna powinna pozostawać ostrożna'.
- PL: MF: ' Po pierwszych sześciu miesiącach 2007 roku deficyt budżetu wyniósł 3,68 miliarda złotych, czyli 12,3% planowanych na ten rok 30 miliardów'.
- US: Sprzedaż detaliczna bez samochodów spadła o 0,4% wobec oczekiwań na poziomie 0,2%.
- PL: Przeciętne zatrudnienie w czerwcu w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,6% rok do roku, a miesiąc do miesiąca zwiększyło się o 0,6%.
- PL: Sławiński z RPP: 'Deficyt handlowy i na rachunku obrotów bieżących będą się zwiększały, jednak wzrost ten nie będzie duży i zrównoważą go napływające inwestycje zagraniczne'.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe