Ministerstwo Pracy blokuje małżeńskie emerytury
2007-07-17 11:16
© fot. mat. prasowe
Upada kolejny projekt. Ministerstwo Pracy niby proponuje wypłatę emerytur małżeńskich, ale przygotowane propozycje są skrajnie niekorzystne.
Przeczytaj także: Dziś stopa bezrobocia w Polsce i stopa inflacji w strefie euro
O sprawie pisze dziś "Gazeta Wyborcza". Można ją oddać krótko - Twoja emerytura umiera razem z Tobą. Odkładanie pieniędzy na indywidualnych kontach w otwartych funduszach emerytalnych okazuje się kolejną iluzją - pieniądze zebrane ze składek podczas całego życia nie mogą być dziedziczone. Rozwiązanie, które ma zostać dziś przedstawione zakłada wypłatę emerytury indywidualnej - świadczenie wygasa z chwilą śmierci. Może być ona także gwarantowana - wypłacana przez pięć lat (po 70-tce martw się sam), nawet jeśli ubezpieczony umrze i małżeńska wypłacana oddzielnie mężowi i żonie (do śmierci jednego z nich) i wspólna, która zostałaby pomniejszona o 60 proc. z chwilą śmierci małżonka. Granda.SYTUACJA NA GPW
Wczorajsze notowania stały pod znakiem wyprzedaży akcji małych i średnich spółek. Wyprzedaż to może za duże słowo, biorąc pod uwagę wyjątkowo skromne obroty, ale z drugiej strony kiedy na rynku na jedną drożejącą spółkę przypada siedem taniejących, to robi to wrażenie. Inna sprawa to przyczyna tych spadków. Oczywiście można stwierdzić, że chodzi o przewartościowanie akcji na GPW - zwłaszcza MiŚ. Ale dlaczego akurat wczoraj inwestorzy pozbywali się ich akcji, przy spokojnym handlu na świecie i spokojnie zachowującym się WIG20? Być może ta wyprzedaż ma związek z debiutem Petrol Invest, który przyciągnął kapitał spekulacyjny. Nie często zdarza się, by tak duża spółka rosła o 160 proc. od ceny emisyjnej do zamknięcia notowań. Kapitał ten musiał odpłynąć z innych spółek - stąd (być może) głęboki spadek sWIG w trakcie notowań.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Za oceanem mieliśmy wczoraj lekkie odreagowanie głównych indeksów, które przy małych obrotach, nieznacznie traciły. S&P spadł o 0,2 proc., głównie za sprawą spółek energetycznych. Inwestorzy dyskontowali prognozę chłodniejszego lata, które negatywnie przełożyłoby się na zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wzrósł natomiast indeks Dow Jones (o 0,3 proc.). Tym samym, został ustanowiony nowy historyczny rekord na tym indeksie (przy małych obrotach).
Brazylijski Bovespa spadł o 0,5 proc.
Niewielkie wahania mieliśmy również w Azji, na powracającym po poniedziałkowym święcie parkiecie w Japonii (Nikkei w dół o 0,1 proc.) i Hong Kongu (Hang Seng wzrósł o 0,5 proc.). W takiej sytuacji spekulanci przenieśli się do Chin, gdzie ceny akcji silnie rosły- Shanghai Composite zyskał 2,5 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce