eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 16-20.07.07

Rynek walutowy 16-20.07.07

2007-07-20 18:16

Kończący się właśnie tydzień przyniósł wyhamowanie wzrostów kursu eurodolara, co oczywiście przyczyniło się także do stabilizacji kursów par złotowych. Największy wpływ na zachowanie się rynku EURUSD miały w tym tygodniu wydarzenia natury fundamentalnej, gdyż kalendarz wydarzeń obfitował w istotne z punktu widzenia inwestorów dane makro.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 9-13.07.07

Pomimo tego, że rynek niemal każdego dnia poddawany był wpływowi dość istotnych informacji to i tak żadna ze stron rynku nie mogła na dłuższy czas przejąć inicjatywy, czego efektem była w zasadzie konsolidacja kursu EURUSD w przedziale 1,3760-1,3730.

W zasadzie można pominąć kwestię technicznego podejścia do zachowania się kursu EURUSD w bieżącym tygodniu, a jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę jest wytracenie impetu przez rynek eurodolara. Okazuje się, że silne wzrosty eurodolara, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich 4 tygodniach (wzrost kursu EURUSD w tym czasie z okolic 1,3360 powyżej 1,3810), techniczne sygnały wykupienia rynku, a także fakt, że kurs eurodolara znalazł się w okolicy górnego ograniczenia kanału trentowego, w ramach którego eurodolar poruszał się od połowy czerwca (początek fali wzrostowej z okolic 1,3260) skutecznie powstrzymały inwestorów przed dalszą wyprzedażą dolara.

Gwałtownej wyprzedaży amerykańskiej waluty nie był w stanie wywołać powrót obaw o możliwe rozprzestrzenianie się negatywnego wpływu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych typu „subprime” na inne części gospodarki USA, gdyż rosnący z tego powodu eurodolar natrafił na silny opór w okolicy 1,3830. Nie zmienia to faktu, że środę nad ranem, właśnie po poinformowaniu o kłopotach jednego z funduszy hedgingowych inwestujących w papiery wartościowe powiązane z sektorem rynku kredytów „subprime”, eurodolar pobił dotychczasowy historyczny szczyt(1,3813) ustanawiając nowy rekord w okolicach 1,3832.

Również ten rekord nie utrzymał się zbyt długo, gdyż podobne obawy i wynikający z nich wzmożony popyt na amerykańskie papiery skarbowe, który doprowadził do spadku rentowności obligacji USA spowodowały wyprzedaż dolara w piątkowe popołudnie i wzrost tego kursu w okolice 1,3840-50.
Powróćmy jednak do najważniejszych wydarzeń natury fundamentalnej tego tygodnia, co oznacza, że siłą rzeczy zajmować się będziemy danymi z USA, gdyż to właśnie sytuacja w największej gospodarce świata, rządzi w ostatnim czasie zachowaniem inwestorów. Najważniejszymi czynnikami branymi pod uwagę przez uczestników rynku w obecnej sytuacji są informacje na temat poziomu inflacji, sytuacji na rynku nieruchomości oraz na rynku kredytów hipotecznych i właśnie wszystkie te informacje znalazły się w kalendarzu wydarzeń na ten tydzień. Dodatkowo obok publikacji danych makro w centrum zainteresowania inwestorów znalazło się także półroczne sprawozdanie szefa FED, Bena Bernanke składane przed obiema izbami parlamentu USA. Pozostałe informacje, które w tym tygodniu poznał rynek miały już niewielki wpływ na zachowanie inwestorów, co dotyczy przede wszystkim informacji z Polski.
Obraz gospodarki USA, który wyłania się z informacji opublikowanych i wygłoszonych w tym tygodniu pokrywa się z wizją prezentowaną od dłuższego czasu przez Bena Bernanke, którą zresztą kolejny raz, tym razem z drobnymi modyfikacjami, przedstawił również w Kongresie. Gospodarka po niezwykle słabym początku tego roku (I kwartał), kiedy rozwijała się w tempie 0,7% wyraźnie przyspieszyła i rzeczywiście dynamika PKB w tym roku może sięgnąć prognozowane 2-2,25%.

Równocześnie z ożywieniem gospodarczym mamy, zgodnie z zapewnieniami Bernanke, być świadkami stabilizacji inflacji bazowej na umiarkowanym poziomie, co potwierdziły opublikowane wyniki inflacji CPI (inflacja bazowa zgodna z oczekiwaniami na poziomie 2,2% r/r), jednak szef FED wciąż zachowuje ostrożność zauważając konieczność kolejnych danych potwierdzających tą tendencję i równocześnie podkreślając dominujące antyinflacyjne nastawienie FED.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

 

1 2

następna

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: