Jaka inflacja bazowa NBP?
2007-07-23 10:39
© fot. mat. prasowe
W poniedziałek swoje wyniki za II kwartał opublikuje Bank Millennium tradycyjnie otwierając sezon publikacji wyników kwartalnych. Także dziś poznamy inflację bazową NBP.
Przeczytaj także: S&P i Dow Jones: znów rekordowe poziomy
Wyniki kwartalne wpłyną na notowania spółek bardziej niż publikacje makroekonomiczne - a przynajmniej powinny. Wyniki powinny być dla większości branż i spółek lepsze niż w I kwartale, ale dynamika zysków w porównaniu do ub. r. może być nieco słabsza. We wtorek poznamy sprzedaż detaliczną za czerwiec oraz stopę bezrobocia, w środę zaś decyzję RPP co do stóp procentowych. Nie oczekujemy decyzji zmieniającej wysokość stóp.Tego dnia także sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA i raport Fed o stanie gospodarki. W czwartek informacje o sprzedaży nowych domów, a w piątek gwóźdź programu - amerykański PKB za II kwartał (dane szacunkowe).
SYTUACJA NA GPW
W piątek WIG spadł o 1 proc., przy obrotach na poziomie 1,65 mld złotych. To wartość nieco niższa niż w czasie czwartkowej - wzrostowej - sesji, sam spadek indeksów także był nieco mniejszy niż ich czwartkowy wzrost. Może to świadczyć o wyczerpywaniu się potencjału spadkowego, ale inne sygnały nie są tak optymistyczne. Odczyt nastrojów analityków wskazuje, że 45 proc. ankietowanych przez GPW spodziewa się wzrostu WIG20 w tym tygodniu, a 36 proc. oczekuje jego spadku. Saldo nastrojów jest dodatnie po raz pierwszy od czternastu tygodni, a w porównaniu do minionego tygodnia wynik jest lepszy o 56 pkt. Ten przypływ optymizmu może być wiązany z informacjami o napływie kapitału zagranicznego na GPW, ale jednocześnie - w myśl zasady "większość nie ma racji", jest też sygnałem ostrzegawczym dla inwestorów.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na piątkowej sesji w Stanach mieliśmy sporą przecenę przy obrotach najwyższych od trzech tygodni. S&P stracił 1,2 proc., Dow Jones spadł o 1,1 proc., po nieudanej próbie ataku na poziom 14.000 punktów. Impulsem do spadków były gorsze od oczekiwań wyniki finansowe Google, banku Citigroup oraz firmy Caterpillar.
Zniżkował również brazylijski Bovespa, który stracił 1,2
Na rynkach azjatyckich silnie traci Nikkei (1,1 proc.) reagując na piątkową sesję w Stanach, na czym najbardziej ucierpiały ceny akcji największych japońskich eksporterów. Hang Seng zmienił się nieznacznie, a Kospi zyskał 0,5 proc. Informacja o najwyższym tempie wzrostu w Chinach od 12 lat przełożyła się na silne wzrosty na giełdzie w Szanghaju, której główny indeks zyskał 3,3 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce