Indeks Pengab spadł o 4,6 pkt. w lipcu 2007
2007-07-23 18:52
© fot. mat. prasowe
Inflacja bazowa wzrosła do 1,8 proc., indeks koniunktury w przemyśle i handlu pogorszył się, a banki oczekują słabszego okresu.
Przeczytaj także: Jaka inflacja bazowa NBP?
Indeks koniunktury bankowej Pengab spadł w lipcu o 4,6 pkt do 33,4 pkt. To najniższy odczyt wskaźnika od lutego 2006 i o 7,5 pkt gorszy od lipca 2006. Wskaźnik Pengab rzeczywiście bardzo dobrze sprawdza się jako wskaźnik wyprzedzający koniunktury, ale można byłoby oczekiwać, że bankowcy najwięcej skorzystają ze wzrostu wynagrodzeń Polaków i większej akcji kredytowej.Tymczasem okazuje się, że Polacy mniej chętnie korzystają z kredytów konsumpcyjnych, likwidują depozyty, za to nadal chętnie pożyczają pieniądze na cele hipoteczne. Odczyt inflacji bazowej nie powinien być większym zaskoczeniem, a spadek koniunktury w przemyśle i handlu nie dość, że ma wymiar symboliczny, to w dodatku wskaźnik ten nigdy nie interesował specjalnie inwestorów.
SYTUACJA NA GPW
Zysk netto grupy Banku Millennium w II kwartale okazał się być lepszy o 45 proc. od tego osiągniętego przed rokiem. Ten wynik poprawił wycenę samego Millennium (o 4,55 proc.), ale co ważniejsze także innych banków z PKO BP na czele (3,3 proc.). WIG-Banki zyskał 2,4 proc. i pociągnął za sobą WIG20 (1,7 proc.). Warto odnotować dobre zachowanie KGHM (5,1 proc.) i PKN (3,2 proc.) mimo spadku cen ropy i miedzi.
Na całym rynku kurs 110. spółek wzrosł, a spadł 159., przy czym gdyby sesja potrwała pół godziny dłużej, statystyka mogłaby prezentować się lepiej bo ostatnie dwie godziny były bardzo udane dla mWIG i sWIG, które zakończyły sesję zwyżkami. Obroty na poziomie 1,8 mld PLN nie wskazują na przełom w zachowaniu inwestorów, choć zachowanie rynku w tak niesprzyjających okolicznościach to z pewnością plus dla rynku
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce