GUS: jakie bezrobocie i sprzedaż detaliczna w czerwcu 2007?
2007-07-24 10:22
© fot. mat. prasowe
We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowana większość ekonomistów sądzi, że tym razem RPP nie zmieni stóp procentowych.
Przeczytaj także: Jaka inflacja bazowa NBP?
Oczkiem w głowie RPP jest teraz wzrost płac, który może zagrozić stabilności cen. Dziś członkowie Rady mogą dostać kolejne potwierdzenie słuszności swoich obaw. O 10 rano GUS opublikuje dane o stopie bezrobocia i o sprzedaży detalicznej. Nie udało nam się znaleźć consensusu rynkowego dotyczącego tych danych, nie mniej oczekiwania na spadek stopy bezrobocia w okolice 12 proc. lub poniżej wydają się uprawnione.Co do sprzedaży detalicznej, to w ostatnich miesiącach, właśnie krajowa konsumpcja ma decydujący wpływ na przyrost PKB. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja zmieniła się w czerwcu i możliwy jest odczyt w okolicach 15-proc. wzrostu.
SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowa sesja choć zapowiadała się na mało przyjemną dla posiadaczy akcji, była całkiem udana. Wszystko za sprawą raportu kwartalnego Banku Millennium, który w II kwartale zarobił o 40 proc. więcej niż spodziewali się analitycy. To pozwoliło inwestorom uwierzyć, że również inne banki pochwalą się bardzo dobrymi wynikami za II kwartał, a banki mają duży wpływ na zachowanie indeksów giełdowych stąd ich wzrost. Pomagała także zwyżka na parkietach europejskich, zagrożenia w postaci mocniejszego jena czy spadku cen surowców zostały zignorowane.
W oficjalnym podsumowaniu sesji wzrósł kurs 123. spółek, a spadł 150. Pod koniec notowań wyraźnie wzrosły apetyty na akcje małych i średnich spółek. Rynek zaczyna się szykować do sezonu publikacji wyników kwartalnych.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Indeksom giełd amerykańskich udało się dowieźć lekkie plusy do końca sesji. S&P zyskał 0,5 proc., a Dow Jones wzrósł o 0,7 proc., głównie dzięki informacjom płynącym ze spółek. Inwestorów napawa optymizmem fakt, że mimo wysokich stóp procentowych fuzje spółek idą znacznie szybszym tempem niż w ubiegłym roku. Warto jednak zauważyć, że obroty były znacznie niższe, niż podczas piątkowej przeceny i nie udało się odrobić strat z końca ubiegłego tygodnia. Bliżej rekordów jest brazylijski Bovespa, który zyskał 1 proc.
Niewielkie zmiany mieliśmy też w Azji, gdzie japoński Nikkei zyskał 0,2 proc. Indeksy Hang Seng ustanowił nowy rekord po wzroście o 0,5 proc., a Kospi utrzymuje się na rekordowych poziomach. Shanghai Composite zyskał 1,3 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce