eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDziś RPP i sprzedaż domów w USA

Dziś RPP i sprzedaż domów w USA

2007-07-25 10:26

Przeczytaj także: GUS: jakie bezrobocie i sprzedaż detaliczna w czerwcu 2007?

PROGNOZA GIEŁDOWA


Jak zachowa się GPW? Mamy do wyboru dwa scenariusze - albo WIG zachowa się równie słabo co brazylijski indeks Bovespa (w dół o 3,6 proc.), albo wykaże relatywną odporność, jak Kospi czy Hang Seng (indeksy giełdy w Seulu i Hong Kongu).

Słabość giełdy brazylijskiej można przypisać funduszom globalnym, które ostatnio omijają nas szerokim łukiem, za to sporo kupowały w Brazylii właśnie. Siła giełd azjatyckich wynika z ich mocnych gospodarek i agresywnego kapitału krajowego, który powinien ugiąć się niebawem pod presją światowych rynków. GPW powinna wypaść gdzieś po środku tych zachowań - nasze indeksy nie biją rekordów ale zawróciły wczoraj spod szczytów. WIG20 jest mocno uzależniony od zachowania ropy i miedzi - te dziś spadają. No i jest jeszcze kwestia umocnienia jena, który spada na rynki jak miecz Damoklesa.

Naturalnie spodziewamy się dziś spadków na GPW, a ich głębokość i towarzyszący im obrót będą odpowiedzią na pytanie o najbliższe tygodnie na giełdzie. Oczekujemy czegoś w rodzaju dnia prawdy o naszym rynku. Jest kapitał, który będzie go bronił? Czy wprost przeciwnie - kapitał jest uwięziony w akcjach, których nikt nie chce kupić?

WALUTY


Poranek przynosi kontynuację pochodu jena. Japońska waluta zyskuje dziś rano kolejne 0,3 proc. do dolara i 0,4 proc. do euro. Od początku tygodnia ten wzrost sięga już 1,7 proc. w relacji do obydwu walut. Nie ma wątpliwości co do tego, że umocnienie jena wiąże się z pogorszeniem koniunktury na giełdach. Inwestorzy zamykają krótkie pozycje w jenie, żeby spłacić zaciągnięte pożyczki. Trzydniowa wyprzedaż jena zdarzyła się ostatnio równo miesiąc temu, nie była jednak zbyt dotkliwa. Czy tym razem jest to ten właściwy ruch, który może mieć katastrofalne następstwa? Być może - takie ryzyko istnieje zawsze.

Złoty oczywiście traci w tej sytuacji. Dolar podrożał do 2, 742 PLN, euro do 3,785 PLN, a frank do 2,276 PLN.

fot. mat. prasowe

Wsparciem dla euro jest 3,74 PLN


fot. mat. prasowe

Kursy ustalone przez Narodowy Bank Polski 24 lipca


oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: