Giełdy światowe: przecena
2007-07-26 19:32
Przeczytaj także: NBP: projekcja inflacji do 2009 roku
Europejskie parkiety silnie tracą trzeci dzień z rzędu, po kolejnych złych informacjach ze spółek dotyczących wyników finansowych oraz spekulacjach, że gorsze możliwości kredytowania przełożą się na mniejszą ilość ofert przejęć. Przez ostatnie miesiące głównym motorem napędzającym wzrosty na giełdach Starego Kontynentu były nadzieje na dobre wyniki spółek oraz informacje o wspomnianych akwizycjach. Kiedy paliwa zabrakło, na rynki zawitała korekta. O 17:00 niemiecki DAX tracił 1,2 proc., francuski CAC40 1,5 proc., a brytyjski FTSE był niżej aż o 2 proc. Do kontynuacji spadków w Europie przyczyniło się również niskie otwarcie w Stanach, gdzie S&P i Dow Jones rozpoczęły sesję na blisko jednoprocentowych minusach, po rozczarowujących wynikach Exxon Mobil i dwóch dużych spółek branży budowlanej (DR Horton i Beazer Homes USA).WALUTY
Notowania pary euro/dolar przestały być tak istotne, zresztą niewiele się tutaj zmieniło. Oczy inwestorów zwrócone są na jena, który mocno ciągnie w górę. Tylko dziś japońska waluta umocniła się o 0,9 proc. do dolara i o 0,65 proc. do euro. Od początku tygodnia jen zyskał do dolara już 1,54 proc., przy czym jest to już piąty tydzień, w którym zyskuje on do amerykańskiej waluty. Do euro jen umocnił się o 2,17 proc. (od poniedziałku) i jest to trzeci tydzień jego wzrostu.
Co gorsza im bardziej jen zyskuje, tym większa liczba inwestorów może dojść do wniosku, że należy zamknąć pozycje carry trade, co napędza i przyspiesza trend. Konsekwencje dla złotego są proste do przewidzenia. Dolar kosztuje dziś 2,77 PLN, a w trakcie dnia było to 1,5 grosza więcej. Euro podrożało do 3,80 PLN (dzienny szczyt do 3,82 PLN). Frank podrożał do 2,29 PLN.
Rynek jest mocno rozchwiany - trzeba chwilowo zapomnieć o wakacyjnej flaucie. Jutro poznamy dane o amerykańskim PKB i one mogą - wbrew pozorom - wyciszyć rynek, z którego przynajmniej na chwilę zdjęto zostanie brzemię niepewności.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce