PKB w USA wyższy niz oczekiwano
2007-07-30 10:07
Tak jak oczekiwaliśmy obecna korekta cen akcji rozwinęła się w kolejnej fali i w związku z tym mieliśmy kolejny dzień umocnienia USD. Rynek w dużej mierze zignorował dobre dane na temat PKB za drugi kwartał, który okazał się wyższy niż oczekiwano.
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Pierwszym powodem dla którego inwestorzy zignorowali raport był fakt, że indeks cen zawarty w raporcie wzrósł mniej niż w I kw (który pokazał wzrost PKB dużo niższy), a zatem nie pojawiły się obawy o wzrost inflacji. Po drugie raport na temat PKB jest często istotnie rewidowany oraz dotyczy okresu, który minął już dosyć dawno temu, a inwestorzy są obecnie skupieni na złych danych makro, pochodzących szczególnie z rynku nieruchomości.Dolar był wprawdzie w piątek kupowany, lecz z powodu rosnącej awersji do ryzyka i likwidacji inwestycji na rynkach wschodzących. Z tych samych powodów silnie rósł jen, choć w przypadku tej waluty pozytywnym aspektem była także wyborcza przegrana obecnie rządzącej partii, która pogrzebała szanse na wprowadzenie podatku od konsumpcji. Obecnie rynek walutowy reaguje głównie na sytuację na giełdach i większość ruchów zarówno na głównych parach, jak i rynkach wschodzących jest wywołana aprecjacją jena i dolara.
Takie zachowanie ma sens, okres niepokoju na rynkach akcji przynosił zazwyczaj umocnienie dolara. Uważamy, jednak, że sytuacja fundamentalna USD w ostatnim czasie pogorszyła się na tyle, że w momencie, gdy rynki akcji się uspokoją dolar straci jedyne źródło podparcia. Słabe dane makro same w sobie generują negatywny sentyment, jednak głównym negatywnym czynnikiem jest związany z tym spadek rentowności obligacji i pojawienie się oczekiwań na obniżki stóp procentowych. Dodatkowymi czynnikami będzie wysoka cena ropy oraz możliwe, że także negatywny sentyment do amerykańskich aktywów.
Najważniejsze wiadomości
- US: Indeksy w Stanach Zjednoczonych zanotowały drugi największy spadek w tym roku - 300 pkt (największy był w lutym -416).
- US: Sprzedaż nowych domów spadła do 5.75 m jednostek, czyli 3.8% poniżej wskazania w maju. Jest to najniższy poziom od 5 lat.
- US: Indeks Help-Wanted Conference Board spadł do 26 z 27 w zeszłym miesiącu.
- NZ: Deficyt handlowy Nowej Zelandii wzrósł do 6,23 mld USD, w skali miesiąca deficyt był dwukrotnie wyższy od oczekiwań.
- US: Indeks aktywności gospodarczej Chicago Midwest Manufacturing Indeks nie zmienił się w czerwcu. Podobny indeks z Kansas wzrósł do 10 z -2.
- US: Bezrobocie tygodniowe spadło do poziomu 301,000 - najniższego do dwóch miesięcy.
- JP: Indeks CPI spadł o 0,2%. Indeks bazowy spadł o 0,1%.
- JP: Sprzedaż detaliczna w Japonii spadła o 0,4% r/r.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Eurodolar – niedaleko silnych oporów
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)