USA: ceny domów w czerwcu 2007 spadły
2007-07-31 19:01
© fot. mat. prasowe
Indeks cen domów spadł o 2,8 proc. - najmocniej od sześciu lat. Indeks mierzy zachowanie cen w dwudziestu amerykańskich metropoliach. W piętnastu z nich ceny w maju spadły.
Przeczytaj także: GPW: słabe wyniki TP SA
Choć ostatnio ceny nieruchomości w USA są tematem numer jeden, dzisiejsza publikacja nie zrobiła wrażenia na inwestorach, którzy są już zmęczeni tym tematem. Większą uwagę zwrócili na raport Conference Board, wedle którego indeks mierzący nastroje amerykańskich konsumentów wzrósł do 112,6 pkt (wobec spodziewanych 105 pkt).Okazuje się więc, że spadające ceny nieruchomości na razie nie wpływają tak mocno na nastroje Amerykanów jak hossa giełdowa, która trwała jeszcze w okresie badania. Wydatki i dochody Amerykanów rosły w czerwcu mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami (0,1 proc.) i choć jest to najmniejszy wzrost od dziewięciu miesięcy, inwestorom wystarczył do kupna akcji na tej podstawie.
SYTUACJA NA GPW
Zgodnie z oczekiwaniami na GPW mieliśmy dziś pierwszy dzień odbicia w przypadku akcji dużych spółek i jego kontynuację w przypadku spółek o małej kapitalizacji. Zwyżce bardzo przysłużyły się banki (WIG Banki plus 3,3 proc.), których akcje drożały po publikacji bardzo dobrego raportu kwartalnego przez BRE. Przy czym co interesujące akcje BRE spadły o 2,6 proc., a drożały banków, które wyników jeszcze nie ogłosiły z PKO BP na czele (wzrost o 6,5 proc.).
Z takiego zachowania inwestorów wynikałoby, że rzeczywiście sama publikacja raportu jest wykorzystywana do sprzedaży akcji, zaś kursy rosną dopóki istnieją same oczekiwania co do jego dobrej zawartości. Gdy jest ona już znana następuje realizacja zysków. Nie jest to dobry prognostyk dla rynku, bo wygląda na to, że nawet nadzwyczajnie dobre wyniki spółek giełdowych są już uwzględnione w ich wycenach i to obniżonych ostatnią korektą. Wzrosły dziś kursy 219. spółek, spadły 61.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce