Karty kredytowe dla firm
2007-08-01 11:25
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Karty kredytowe dla firm: jak korzystać?
Małe firmy jeszcze stosunkowo rzadko korzystają z kart płatniczych. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Research International Pentor na zlecenie organizacji płatniczej Visa Europe, z kart korzysta tylko 34 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Najczęściej stosowaną przez polskie firmy formą płatności jest przelew bankowy (95 proc. wskazań), a 81 proc. badanych opłaca wydatki związane z prowadzeniem działalności po prostu gotówką.Sektor MSP korzysta najczęściej z kart debetowych wydawanych do rachunku bieżącego. Oprócz nich do dyspozycji mają jednak jeszcze karty obciążeniowe (z odroczonym terminem płatności) i karty kredytowe. Karty obciążeniowe są bardziej popularne w dużych firmach, natomiast karty kredytowe sprawdzają się lepiej w niewielkich przedsiębiorstwach zatrudniających kilka osób.
Na Zachodzie karty kredytowe dla małych firm są produktem znajdującym się w powszechnym użyciu już od dawna. W Polsce nie cieszą się jeszcze tak dużą popularnością. Na razie oferują je PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Raiffeisen Bank Polska, a od niedawna również Bank Ochrony Środowiska i Lukas Bank. Jednak z pojawiających się na rynku informacji wynika, że najprawdopodobniej do końca roku karty kredytowe dla firm wdroży jeszcze kilka instytucji, m.in. Bank Millennium, czy Getin Bank. Rosnącą popularność kart biznesowych potwierdzają dane Visa. Wynika z nich, że w 2006 r. liczba kart Visa Business zwiększyła się o prawie 25 proc., zaś łączna wartość płatności tymi kartami o ponad 26 proc.
Dlaczego karta kredytowa?
Produkt ten może być wygodną alternatywą dla tradycyjnego kredytu lub limitu kredytowego w rachunku. Umożliwia natychmiastowy dostęp do gotówki przyznanej w ramach limitu kredytowego w karcie, a co najważniejsze, pozwala korzystać z tzw. okresu bezodsetkowego. W zależności od oferty banku może on wynosić nawet do 57 dni. Okres bezodsetkowy to 30-dniowy okres rozliczeniowy oraz tzw. grace period, który w zależności od oferty banku wynosi dodatkowo od 14 do 25 dni. Oznacza to, że za korzystanie z kredytu w całym tym okresie bank nie nalicza odsetek, o ile jednak spłacimy całość zadłużenia. Rozwiązanie to pozwala na zachowanie płynności finansowej w firmie, a do tego nie powoduje dodatkowych kosztów.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl