PKPP Lewiatan: wzrost wynagrodzeń cieszy Polaków
2007-08-02 18:10
© fot. mat. prasowe
Prawie 85 proc. pracowników oceniło sytuację finansową swojego zakładu pracy jako dobrą lub bardzo dobrą - wynika z raportu PKPP Lewiatan.
Przeczytaj także: GW: TFI nie tracą klientów
Oczywiście najbardziej cieszy pracowników wzrost wynagrodzeń w ostatnim czasie oraz poczucie stabilizacji. To jeden z głównych czynników, który może niebawem zmienić zjawisko emigracji zarobkowej. Wcześniej Polacy wyjeżdżali, żeby w ogóle znaleźć zatrudnienie, teraz - żeby zarobić więcej niż w kraju. Ale jeśli w kraju poziom stopy życiowej i zarobków będzie nadal rósł, a zadowolonych pracowników będzie przybywać, zjawisko emigracji może się skurczyć.Jeśli nie - to wedle raportu analityków CitiBanku Handlowego, transfery zagraniczne od rodaków pracujących poza Polską mogą doprowadzić do spadku kursu euro do 3 PLN w ciągu pięciu lat.
SYTUACJA NA GPW
Całkiem niezłe otwarcie stopniowo topniało, aż zamieniło się w nijaką sesję bez wyrazu. To oczywiście także pewnego rodzaju poprawa w porównaniu do wczorajszych notowań, ale nie pozwala przesądzić, która z rynkowych sił ma przewagę. Zaczyna zwyciężać pogląd, że GPW jest ubezwłasnowolniona - inwestorzy wolą poczekać na wydarzenia na giełdach amerykańskich niż na własną rękę rozstrzygać, czy akcje w Polsce są przewartościowane czy może wręcz przeciwnie. Liczba spółek drożejących (163) przewyższa spadające (107), ale między nimi została zachowana równowaga obrotów - po ok. 800 mln PLN.
Zwraca uwagę słaby sektor bankowy (WIG Banki w dół o 0,4 proc.), zwłaszcza w kontekście jego wzrostu na Zachodzie. Okazuje się jednak, że słaby był głównie PKO BP (spadek o 3 proc.). Spore obroty akcjami Telekomunikacji (305 mln PLN) sugerują, że inwestorzy przejęli się słabą zawartością raportu kwartalnego spółki
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce