eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeOd dziś MF oferuje 52-tygodniowe bony skarbowe

Od dziś MF oferuje 52-tygodniowe bony skarbowe

2007-08-06 10:29

Od dziś MF oferuje 52-tygodniowe bony skarbowe

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Sytuacja w piątek rozwinęła się dokładnie według naszych oczekiwań. Dodatkowym czynnikiem były oczywiście dane z rynku pracy, które były nieco gorsze od oczekiwań, podobnie jak indeks ISM dla usług, jednak podstawowym czynnikiem była pogarszająca się sytuacja fundamentalna i zły sentyment do dolara.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Podłoże pod osłabienie USD w piątek zaczęło się formować już dość dawno, głównie w postaci spadku rentowności obligacji, słabego wskazania indeksu ISM dla przemysłu oraz konkretyzowania się oczekiwań na dalsze podwyżki stóp w Europie. Sentyment do USD pogorszył się znacznie w momencie, gdy zaczynała się eskalacja problemów związanych z kredytami subprime.

Chwilowo dolar otrzymał z tego tytułu wsparcie, gdyż fala wzrostu awersji do ryzyka przełożyła się na powrót kapitału do USA wywołany głównie strachem, jednak teraz górę wzięła chłodniejsza kalkulacja. Pogorszenie sytuacji kredytowej w dłuższym terminie pogorszy warunki finansowe dla amerykańskich przedsiębiorstw i konsumentów, co spowolni wzrost gospodarczy. Stopy procentowe na długu rządowym będą utrzymywać się na niższych poziomach, gdyż inwestorzy będą lokować tam kapitał, który systematycznie będą wycofywać z rynków aktywów o wyższym ryzyku. Informacje o kolejnych bankructwach, obniżki ratingów oraz o zmianach personalnych w instytucjach finansowych najbardziej dotkniętych ostatnimi wydarzeniami (Bear Stearns) negatywnie wpływają na sentyment do USD. Dodatkowym elementem w krótkim terminie będzie decyzja oraz notatki z posiedzenia FOMC. W trakcie ostatniego wystąpienia, w trakcie zeznań przed Kongresem w sprawie polityki monetarnej, Bernanke poświęcił sporo miejsca właśnie kredytom subrime i negatywnym skutkom dla gospodarki.

Logiczne zatem jest, że inwestorzy obawiają się, że w tym tygodniu FED też podkreśli wagę tego tematu i może zasugerować, że dalsze pogorszenie sytuacji na rynku nieruchomości i kredytów może mieć implikacje dla polityki monetarnej.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Indeks PMI z sektora usług w Wielkiej Brytanii wyniósł w lipcu 57pkt.
  • E-Z: Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 0,4% licząc miesiąc do miesiąca i 0,9% licząc rok do roku.
  • E-Z: ECB, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił główna stopę procentową na poziomie 4,0%.
  • US: W USA poza rolnictwem powstało w lipcu 92.000 nowych miejsc pracy.
  • US: Stopa bezrobocia wzrosła do poziomu 4,6%.
  • US: Indeks ISM z sektora usług spadł w lipcu do poziomu 55,8pkt.
  • E-Z: Indeks PMI z sektora usług w strefie euro w lipcu wyniósł 58,3pkt.
  • PL: Na poniedziałkowej aukcji Ministerstwo Finansów zaoferuje 52-tygodniowe bony skarbowe o wartości 0,8 miliarda złotych.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: