Giełdy światowe: trwa nerwowa wyprzedaż akcji
2007-08-10 09:56
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Zwiększona zmienność i skala ruchów spowodowała, że wiele instytucji masowo likwidowało pozycje co dalej zwiększało dynamikę spadków. Banki centralne antycypując możliwość wystąpienia kryzysu płynności istotnie zwiększyły płynność, niektóre banki w Azji interweniowały w celu podtrzymania wartości ich walut. Powód całego zamieszania był dokładnie ten sam co wcześniej, strach o możliwość pojawienia się kolejnych informacji o bankructwach, bądź problemach finansowych instytucji pośrednio zaangażowanych na rynku kredytów subrime.Strach ten jest spotęgowany faktem, że nie wiadomo, i bardzo trudno jest ocenić jak wielki jest zasięg strat oraz tym, że gwałtowne spadki na rynkach innych aktywów zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się zupełnie nowych problemów np. upadłości kolejnych funduszy hedginowych. Te wszystkie obawy napędzają spadki na rynkach w pewnym stopniu na zasadzie samospełniającej się prognozy.
Warto zauważyć, że wyprzedaż dotyczy przede wszystkim aktywów, które najsilniej rosły w ostatnich miesiącach/latach, natomiast aktywa, których wzrost był średni lub niewielki są relatywnie stabilne. Świadczy to o tym, że duża część wcześniejszych wzrostów był tylko bańką spekulacyjną.
Silnie wzrosły ceny obligacji i innych bezpiecznych aktywów, umocnił się jen, waluty wysoko oprocentowane silnie spadły – szczególnie NZD. Rynek walutowy siedzi obecnie na miejscu pasażera i kieruje się tam, gdzie nakazuje rynek akcji.
Obecnie główną rolę na rynku grają emocje, strach przed krachem przeplata się z chciwością, która nakazuje kupować mocno przecenione spółki. Sytuacja obecnie wygląda dramatycznie i trudno być optymistą. Nie będzie dla nas absolutnym zaskoczeniem, jeśli mielibyśmy zakończyć tydzień grubo poniżej poziomu 13000 pkt na DJIA.
Najważniejsze wiadomości
- CA: Ilość rozpoczętych budów spadła w czerwcu do poziomu 215,6k.
- GER: Bilans handlowy wyniósł w czerwcu 14,9bln.
- US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu do 316 tysięcy.
- CA: Indeks cen nowych domów wzrósł w czerwcu o 0,7%.
- US: Zamówienia przemysłowe wzrosły w czerwcu o 0,5%, zgodnie z oczekiwaniami.
- AU: Stopa bezrobocia w Australii spadła w lipcu do poziomu 4,3%.
- Switz: Wskaźnik zaufania konsumentów spadł w III kwartale do poziomu 15 punktów.
- PL: Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w drugim kwartale 2007 roku o 8,9%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe