Rynek surowców: wyniki PKN Orlen, Lotos i PGNiG
2007-08-13 10:56
© fot. mat. prasowe
W tym tygodniu poznamy ostatnie wyniki spółek giełdowych za II kwartał. Z całego świata napływać też będą informacje o inflacji za lipiec, poznamy też wzrost PKB w strefie euro za II kwartał.
Przeczytaj także: Interwencja BoJ: rynek finansowy w kryzysie płynnościowym
Już dziś swoje wyniki podał PKN Orlen (1,1 mld PLN zysku netto), PGNiG (347 mln PLN zysku) i Lotos (234 mln PLN) - dwie ostatnie miały wyniki nieco poniżej oczekiwań analityków, PKN pozytywnie zaskoczył (oczekiwano 954 mln PLN - ankieta PAP).Dziś poznamy także bilans płatniczy w czerwcu oraz sprzedaż detaliczną w USA - ta ostatnia informacja może okazać się bardzo ważna. Przekonamy się bowiem, czy kryzys kredytowy przekłada się na zakupy Amerykanów. We wtorek inflacja w Polsce, PKB w strefie euro i PPI w USA. W środę inflacja i produkcja przemysłowa w USA, w czwartek wynagrodzenie w Polsce i dane z rynku nieruchomości w USA.
SYTUACJA NA GPW
Piątkowa sesja przyniosła dalszą wyprzedaż na GPW, przy czym inwestorzy pozbywali się najchętniej akcji średnich i małych spółek. Po wielkości zleceń, można wnioskować, że to inwestorzy indywidualni pozbywali się akcji, ale obroty na całym rynku wzrosły do 1,83 mld PLN, a podaż miała przewagę. Od początku do końca notowań wzrósł kurs 106. spółek, spadł 179. Gdzie niegdzie inwestorzy już próbowali wykorzystać spadające ceny akcji do okazyjnych zakupów.
W nadchodzącym tygodniu 39 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, a 33 proc. zakłada jego spadek. Po raz pierwszy w tym roku dodatnie saldo ankiety utrzymało się przez dwa tygodnie z rzędu, co raczej nie powinno być interpretowane na korzyść giełdowej koniunktury, WIGometr jest bowiem bardzo zawodnym wskaźnikiem.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W piątek główne amerykańskie indeksy obroniły się przed głębszymi spadkami. S&P obronił się na poziomie 1.450 pkt nie zmieniając swojej wartości w porównaniu z czwartkiem, a Dow Jones stracił zaledwie 0,2 proc. Inwestorzy poczuli się pewniej dzięki interwencji Fed, który przykładem innych banków centralnych wpompował gotówkę do systemu bankowego zwiększając jego płynność.
Brazylijski Bovespa stracił w piątek 1,5 proc.
Rynki azjatyckie pozytywnie przyjęły przebieg sesji kończącej tydzień w Stanach. Nikkei zyskał 0,2 proc., a Kospi 1,1 proc. Hang Seng nie zmienił wartości. O sporej polaryzacji rynku możemy mówić w kontekście giełdy w Szanghaju, gdzie główny indeks (Shanghai Composite) wzrósł 1,5 proc., przy 2,6 proc. spadku indeksu mniejszych spółek (Shanghai B-shares).
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce