eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRośnie poziom bogactwa na świecie

Rośnie poziom bogactwa na świecie

2007-08-16 08:42

Przeczytaj także: Raport zamożności: milionerzy z jeszcze większymi milionami

Droga do sukcesu finansowego każdego w najzamożniejszych ludzi na świecie była inna. W przypadku 51-letniego Amerykanina, Billa Gatesa drogę na szczyt otworzył mu rozwój nowoczesnych technologii. Dzisiejszy świat jest skazany na komputeryzację i ta dziedzina dała już niejednemu krociowe zyski. Również na rozwoju nowoczesnych technologii zbił fortunę Carlos Slim Helu. Świat telekomunikacji rozwija się dziś w niesamowitym tempie. Inwestycje w ten sektor przynoszą duże zyski. Ogromny potencjał drzemie obecnie w inwestycjach w nanotechnologie, które zrewolucjonizują obecne stulecie. Jak wiele można zarobić grając na giełdzie można przekonać się obserwując rozwój fortuny Warrena Buffetta. Legendarny 76-letni inwestor widział już nie jedno na giełdzie i w większości przypadków potrafił wykorzystać trendy rynkowe, aby dorobić się 52 mld USD. Istnieje powiedzenie: lepszy kilogram handlu niż tona produkcji. Bogactwo wartości 33 mld USD należące do Szweda Ingvara Kamprada dowodzi jego słuszności. Sieć hipermarketów IKEA cieszy się uznaniem na całym świecie. Ludzie zarabiają coraz więcej - nabywają więc dobra trwałego użytku, natomiast rozwój budownictwa rodzi zapotrzebowanie na meble i elementy wyposażenia wnętrz, a takie oferuje IKEA.

Wzrost inwestycji w Chinach i Indiach a także w innych krajach wykreował wielki popyt na metale. Otworzyło to drogę na szczyty fortuny dla hinduskiego biznesmena Lakshmi Mitttala (32 mld USD). Jego inwestycje obejmują również znaczną część polskiego przemysłu hutniczego - Mittal Steel Poland . Jak podał International Iron & Steel Institute światowe zużycie stali wzrosło od początku dekady do końca 2006 r. o 47% osiągając 1,1 mld ton rocznie. Ropa naftowa przyniosła 20-miliardową fortunę saudyjskiemu księciu Alwaleed Bin Talal Alsaud. Warto wspomnieć, że na listę miliarderów Forbes’a trafiła również autorka Harry’ego Potter’a – J.K. Rowling, która jeszcze dziesięć lat temu miała problemy finansowe.

Polska finansjera

Rozwój gospodarczy naszego kraju oraz wzrosty na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie dały możliwość bogacenia się również Polakom. Powstaje więc również u nas klasa ludzi bardzo bogatych. W efekcie najzamożniejsza „setka” wg polskiej edycji Forbes’a dysponowała na koniec 2006 r. majątkiem wartym 82 mld zł, o 44% wyższym niż rok wcześniej. Jest to ponad 1/3 dochodów budżetowych naszego państwa.

Elitarna czołówka to: Michał Sołowow z majątkiem wartości 7 mld zł. Kolejni potentaci to Leszek Czarnecki (6,2 mld zł), Roman i Grażyna Karkosikowie (5,6 mld zł), Zygmunt Solorz Żak (4,7 mld zł), Jan Wejchert (3,6 mld zł). Osoby te zostały również uhonorowane w rankingu miliarderów opracowywanym przez amerykańską edycję Forbes’a. Polscy krezusi finansowi inwestowali praktycznie we wszystkie dziedziny gospodarki.

Tanie kredyty na EURO 2012

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: