eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 13-17.08.2007

Rynki finansowe 13-17.08.2007

2007-08-17 19:16

Przeczytaj także: Rynki finansowe 06-10.08.2007


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Nie mogło być inaczej. W obliczu światowej awersji do ryzyka (to wyrażenie pada w mediach tak często, że powinno się doczekać jakiegoś własnego skrótu – może AOR?) inwestorzy zagraniczni sprzedawali obligacje w Polsce, co mimo zwiększonego popytu ze strony krajowych instytucji (TFI dostawały liczne zlecenia konwersji funduszy akcji na bezpieczne) nie powstrzymało spadku cen obligacji. Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła do 5,75 proc. z 5,56 proc. przed tygodniem, ale w piątek po południu rentowność spadła do 5,68 proc. Oczywiście po decyzji Fed.

Zagraniczne rynki

Obligacje rządu amerykańskiego spadły w piątek po raz pierwszy od pięciu dni, a jest to zasługą działań Fed. W odróżnieniu od polskiego rynku, na którym mieliśmy coś w rodzaju euforii zakupów, w Stanach inwestorzy przyjęli działania Fed bardziej wstrzemięźliwe widząc w nich tylko namiastkę działań, które należy podjąć. Obniżono przecież tylko jedną ze stóp procentowych, a dla rynku obecnie ważniejsza jest stopa over/night.

W każdym razie rentowność obligacji 10-letnich wzrosła z 5,72 do 5,75 proc. Trochę za mało, by mówić o wyprzedaży obligacji.

Rentowność 10-letnich obligacji niemieckiego rządu na podobnej zasadzie wzrosła o 5 punktów do 4,29 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Można prawie usłyszeć łoskot z jakim spadały kamienie z serc inwestorów pod koniec piątkowej sesji. Na cztery dni notowań dwa przyniosły silne wzrosty w Warszawie (poniedziałek i piątek), a mimo to w skali tygodnia WIG stracił 3,2 proc. WIG20 spadł o 2,25 proc., mWIG o 4,1 proc., a sWIG o 4,8 proc. Na pocieszenie można dodać, że w połowie piątkowej sesji straty indeksów były dwa razy wyższe. Słowo „panika” była w czwartek i piątek odmieniane przez wszystkie przypadki i tak właśnie należy wydarzenia na GPW traktować. Fundamenty gospodarki nie zmieniły się ani trochę, choć być może zmienią się, kiedy będziemy mogli ocenić w pełni straty instytucji finansowych (światowych, nie polskich) związanych z krachem kredytów hipotecznych USA.

W nadchodzącym tygodniu 38 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, a 23 proc. oczekuje jego spadku. Zatem większość – 39 proc. – oczekuje, że WIG20 nie zmieni się.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: