Produkcja i jej dynamika ważne dla RPP
2007-08-20 11:40
© fot. mat. prasowe
Nadchodzący tydzień nie będzie obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne (kolejny będzie ważniejszy), ale kilka z nich zasługuję na uwagę.
Przeczytaj także: Bank Australii interweniuje
Już dziś poznamy wzrost produkcji przemysłowej w lipcu oraz dynamikę jej cen. Obydwie informacje mogą być istotne dla RPP, która będzie obradować już za dziesięć dni. Choćwobec silnego wzrostu wynagrodzeń i wzrostu stóp procentowych na świecie, decyzja o podniesieniu stóp procentowych w Polsce wydaje się przesądzona. W poniedziałek poznamy także wyniki badania koniunktury bankowej. Kto przed miesiącem zwrócił uwagę na gorsze nastroje bankowców i pozbył się akcji (Pengab świetnie sprawdza się w roli "przepowiedni" giełdowej koniunktury), miał szanse uniknąć strat. W czwartek NBP poda inflację bazową, a w piątek poznamy dane o liczbie sprzedanych nowych domów w USA.
SYTUACJA NA GPW
W piątek na GPW mieliśmy wyraźny zwrot akcji. Od najniższego do najwyższego punktu sesji WIG20 wzrósł o 102 punkty, skończyło się na zwyżce o 1,6 proc. Obroty na całym rynku podliczono na 2,4 mld PLN, a więc należały do bardzo wysokich. Co prawda były też o 400 mln PLN niższe niż dzień wcześniej, podczas paniki na rynku, ale warto zwrócić uwagę, że większość transakcji miała miejsce w ostatnich godzinach notowań, a więc w czasie zakupów. Przecena na GPW zaszła już tak daleko, że odbicie po prostu się inwestorom należy. Inna sprawa, jak daleko może się posunąć, skoro wielu inwestorów wydaje się mieć prosty plan - wykorzystać zwyżki do pozbycia się akcji.
W nadchodzącym tygodniu 38 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, a 23 proc. oczekuje jego spadku.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Komentatorzy mówią o mistrzowskim posunięciu Fed, który w piątek obniżył dyskontową stopę procentową o 50 pkt bazowych do 5,75 proc. To stopa, po której banki mogą pożyczać od Fed pieniądze i w dodatku nie na dzień jak do tej pory, lecz na 30 dni. Jednocześnie odkorkowano więc problem braku płynności, lecz nie zerwano rynkowych reguł gry, wedle których instytucje najmniej odpowiedzialnie udzielających kredytów subprime muszą ponieść tego konsekwencje. W piątek inwestorzy w USA cieszyli się działań Fed - Dow Jones zyskał 1,8 proc., a S&P aż 2,5 proc. S&P wrócił pod 1450 pkt i w poniedziałek może zaatakować ten poziom (co dałoby sygnał kupna).
Brazylijski Bovespa zyskał 1,1 proc.
W Azji odbicie. Nikkei zyskał 3 proc., Kospi aż 5,7 proc., Hang Seng 4,6 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce