GER: znaczny spadek indeksu ZEW w sierpniu 2007
2007-08-22 11:43
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Złoty kontynuował osłabianie się w dniu wczorajszym. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami został osiągnięty poziom 3.8550 wynikający z projekcji 141.4% fali korekcyjnej w obecnym impulsie wzrostowym. Rejon 3,85/86 stanowi silny opór i tak znajduje się dużo chętnych do sprzedaży EURPLN. Sadzimy, że z tych poziomów może nastąpić ruch korekcyjny w strefę 3,8280-3,8320, gdzie eurozłoty powinien być ponownie kupowany. Istotne wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach na poziomie 3,8200. Utrzymywanie się EURPLN tak długo blisko oporów techniczny wskazuje na chęć kontynuacji ruchu wzrostowego w rejon 3,86. Ponieważ sentyment do złotego pozostaje słaby, w dalszym ciągu preferowalibyśmy sprzedaż złotego w powyższej strefie, licząc na ustanowienia nowego lokalnego maksimum na EURPLN.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Wczorajszy odczyt indeksu ZEW z Niemiec obrazował duże pogorszenie sentymentu wśród inwestorów. Pomimo tego kurs eurodolara zachowywał się dość stabilnie. Dziś poznamy kolejną serię danych ze strefy euro dotyczącą rachunku obrotów bieżących a także zamówień w przemyśle. Mała zmienność na parze EURUSD powoduje, że jest ona dość mało atrakcyjna jeśli chodzi o zawieranie transakcji. Widać, że eurodolar czeka na jakiś bodziec do silniejszego ruchu i wybicia się z wąskiego zakresu wahań w jakim utrzymuje się od poniedziałku. Istotne dane z rynku nieruchomości oraz dotyczące sprzedaży detalicznej w USA zostaną opublikowane dopiero w piątek. Istotne wsparcie widzielibyśmy dopiero w rejonie 1,3400.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Wczoraj obserwowaliśmy dużą zmienność na funtdolarze, w związku z obawami, że rynek kredytowy w Wielkiej Brytanii może mieć duże problemy. W dalszym ciagu opór geometryczny (wyznaczony przez 38,2% zniesienia fib) na poziomie 1,9960 jest broniony. Obecna sytuacja na rynkach oddaliła perspektywę kolejnej podwyżki w Wielkiej Brytanii, ostatnie dane na temat inflacji CPI rozczarowało i dodatkowa nieciekawa sytuacja techniczna dla waluty brytyjskiej sprawiają, że oczekiwalibyśmy dalszych spadków na GBPUSD. Najbliższy opór to 1,9890, natomiast istotne wparcie wyznacza poziom 1,9770.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Jesteśmy w przeddzień poznania sierpniowej decyzji Banku Japonii odnośnie stóp procentowych. Przez ostatnie 6 miesięcy BoJ pozostawiał stopę procentową na niezmienionym poziomie, od czasu podwyżki o 25 punktów bazowych w lutym. Inflacja CPI w dalszym ciągu oscyluje blisko zera, a członkowie BoJ informują, że stopy procentowo będą stopniowo dostosowywane do kondycji gospodarki. Nie należy się spodziewać w tej kwestii zmian, dopóki inflacja nie wzrośnie. W ostatnim czasie kurs nie reaguje na dane makro, czego przykładem jest reakcja na dane na temat bilansu handlowego publikowane dziś w nocy. USDJPY pozostaje w granicach trójkąta i zakres ruchu od początku tygodnia jest dość wąski. Wybicie z tego zakresu powinno przynieść dalsze osłabiania się jena w rejony linii poprowadzonej po ostatnich maksimach przebiegającej w rejonie 166,00/20. Najbliższy opór widzielibyśmy na poziomie 115,30, natomiast istotnym wsparciem pozostaje obszar 114.00-114.30.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

1 2