Czy warto wziąć kredyt w dolarach?
2007-08-24 13:43
Przeczytaj także: Kredyt mieszkaniowy: złotowy czy walutowy?
Czego można więc się spodziewać po stopach procentowych w USD oraz wartości „zielonego”? Wydaje się, że w obecnej sytuacji musi dojść od obniżek stóp procentowych w USA. Choćby dla uspokojenia inwestorów rynkowych. Taki ruch ze strony FED na pewno nie pomoże wartości dolara amerykańskiego. Już teraz jest on na bardzo niskich poziomach względem walut światowych, a po obniżce stóp procentowych i perspektywie na dalsze, presja na spadek wartości dolara byłaby jeszcze większa. Oczywiście w czasie zawirowań na rynkach finansowych, takich jak mamy obecnie, dolar zyskuje na wartości. Inwestorzy bowiem przenoszą swoje aktywa w stronę bardziej bezpiecznych instrumentów na bardziej rozwiniętych rynkach.
Co by było, gdyby…
Serwis eHipoteka.com dokonał symulacji jak wyglądałaby spłata kredytu zaciągniętego w złotych polskich i dolarze amerykańskim przy założeniu, że stopy procentowe w Polsce rosną do poziomu 5,5% a w USA stopy spadają do poziomy 4,5%.
- Kwota kredytu: 200 000 PLN
-
Oprocentowanie „na teraz”:
- 5,90% w PLN (najlepsza oferta wg eHipoteka.com)
- 6,60% w USD (najlepsza oferta wg eHipoteka.com)
-
Oprocentowanie „po zmianie stóp procentowych”:
- 6,5% w PLN (przy poziome stopy referencyjnej NBP 5,5%)
- 5,1% w USD (przy poziome stopy referencyjnej FED 4,0%)
-
Kurs USD/PLN:
- Kupna (po jakim zaciągamy kredyt) 2,80 PLN
- Sprzedaży (po jakim spłacamy kredyt) 2,90 PLN
- Sprzedaży po obniżce stóp procentowych w USA (po jakim spłacamy kredyt) 2,90 PLN (o niezmienionym kursie za rok mówi nam 1 roczny forward na kurs USD/PLN dla danych poziomów 1 rocznego LIBOR-u i WIBOR-u)
- Okres spłaty: 30 lat
fot. mat. prasowe
Szacunki serwisu eHipoteka.com wskazują na potencjał drzemiący w kredytach w USD, który może być jeszcze większy w warunkach umacniającej się złotówki. Być może warto rozważyć taki wariant?
![Kredyty walutowe a ryzyko kursowe Kredyty walutowe a ryzyko kursowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika/kredyt-walutowy/Kredyty-walutowe-a-ryzyko-kursowe-Ex109g.jpg)
1 2
oprac. : Maciej Ziętara / eGospodarka.pl