Kredyty hipoteczne będą mniej dostępne?
2007-08-30 10:02
Gazeta Wyborcza podaje, że przyspieszono analizy nad możliwością wprowadzenia dodatkowych wymogów dla banków, udzielających kredytów bez wkładu ze strony klienta.
Przeczytaj także: Skrzypek: inflacja nie wzrośnie
Źródła, na które powołuje się GW nie są oficjalne, a z artykułu wynika, że ciężar odpowiedzialności za kredyty udzielane na 100 proc. wartości nieruchomości miałyby przejąć na siebie banki. Nie musi to wcale oznaczać, że takie kredyty znikną z rynku, choć może się przełożyć na wzrost ich oprocentowania. Być może na tyle duży, że liczba chętnych do zaciągania tego rodzaju kredytów znacznie spadnie.Tymczasem większość kredytobiorców zaciąga dziś kredyty hipoteczne z niewielkim udziałem własnym (0-20 proc.), a tego rodzaju kredyty są zarazem głównym biznesem sektora bankowego, który do wyższych marż dolicza koszty ubezpieczenia niskiego wkładu.
SYTUACJA NA GPW
Podwyższona zmienność wcale nie musi być dobra dla rynku i inwestorów, ale akurat wczoraj oznaczała ona dynamiczną zwyżkę na GPW, więc nikt na to uwagi nie zwróci. W każdym razie po niskim otwarciu wywołanym słabą - wtorkową - sesją w Stanach, inicjatywę przejął popyt i utrzymał ją do końca sesji. Od porannego dołka do końca notowań WIG20 zyskał 3,1 proc., a obroty sięgnęły prawie miliarda PLN. Na wzrost indeksu duży wpływ miał PKN Orlen, który zyskiwał dzięki pogłoskom o fuzji z Lotosem.
Na całym rynku obroty zbliżyły się do 1,8 mld PLN i jest to jakiś postęp w stosunku do wcześniejszych dni, ale szerokość rynku jest zbyt niska, by można było mówić o trwałej i silnej zwyżce. Wczoraj w trakcie notowań potaniały papiery 150. spółek, podrożały 128. Przewaga obrotów oczywiście przy drożejących.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Trwa huśtawka nastrojów na giełdzie amerykańskiej. Po dwuprocentowych spadkach we wtorek, wczoraj indeksom prawie udało odrobić te straty. S&P wzrósł o 2,1 proc., a Dow Jones zyskał 1,9 proc. Nastroje poprawiły perspektywy spółek sektora technologicznego, po publikacji lepszych od oczekiwań wyników Seagate i Semtech oraz spekulacji na temat wypuszczenia przed świętami nowej wersji iPod-a przez Apple. Dzięki nim, indeks technologiczny Nasdaq zyskał 2,5 proc., czyli najwięcej w tym roku. Brazylijski Bovespa zyskał 2,1 proc.
Pozytywna sesja w Stanach nie mogła przejść niezauważona obok inwestorów azjatyckich. Nikkei zyskał 0,9 proc., Hang Seng aż 2,3 proc. a Shanghai Composite 1,3 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce