Kredyt refinansowy: kiedy jest opłacalny?
2007-08-30 13:15
© fot. mat. prasowe
Przeniesienie kredytu hipotecznego do konkurencyjnego banku to operacja niemal tak samo ważna dla domowego budżetu jak zaciąganie go po raz pierwszy. Każdemu kredytobiorcy zależy na tym, aby płacić jak najmniej. Banki z kolei, wychodząc naprzeciw tej potrzebie kuszą atrakcyjnymi promocjami kredytów refinansowych. Jak podejść do problemu, żeby nie zostać "nabitym w butelkę"?
Przeczytaj także: Refinansowanie kredytu korzystne?
Koszty refinansowaniaProwizja (1) za przyznanie nowego kredytu dopiero otwiera listę wszystkich opłat. Szczęśliwie rośnie liczba kredytodawców, która jej nie pobiera. Z drugiej strony Twój obecny bank może wymagać prowizji za wcześniejsze wycofanie się z umowy (2). Być może dodatkowo trzeba będzie zapłacić za wycenę mieszkania (3). W przypadku, kiedy jego wartość nie jest istotnie wyższa od wnioskowanego kredytu (najczęściej chodzi o nadwyżkę ok. 20%) to możesz ponieść koszt tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu (4). Dodatkowo do czasu uzyskania wpisu w hipotece zapłacisz za tzw. ubezpieczenie przejściowe (5). Za zmianę wpisu z nią związaną zapłacisz w sądzie wieczysto-księgowym (6). Listę zamyka bardzo istotny koszt - tzw. spread walutowy (7). Chodzi o różnicę pomiędzy kursem spłaty w obecnym banku i kursem kupna waluty w banku, w którym starasz się o kredyt walutowy. O tę wysokość wzrośnie Twoje zadłużenie w wyniku przeliczania kredytu po różnych stawkach.
fot. mat. prasowe
Korzyści z refinansowania
Klienci refinansują kredyt z jednego z dwóch powodów: szukają możliwości obniżenia miesięcznej płatności, albo uznają, że obecnie posiadany kredyt jest po prostu zbyt drogi w porównaniu do konkurencji.
Przeczytaj także:
Kredyty refinansowe atrakcyjniejsze
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kredyt refinansowy, refinansowanie, kredyty refinansowe, kredyty hipoteczne, kredyty walutowe