eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKredyt refinansowy: kiedy jest opłacalny?

Kredyt refinansowy: kiedy jest opłacalny?

2007-08-30 13:15

Przeczytaj także: Refinansowanie kredytu korzystne?


W pierwszym przypadku cel może być osiągnięty poprzez znalezienie banku oferującego możliwie długi okres spłaty. W ten sposób zostaje zmniejszona wysokość miesięcznej raty, choć będzie to skutkowało ostatecznie wyższym kosztem całej operacji (wyższy koszt odsetkowy). Jeżeli natomiast powodem zmiany kredytodawcy jest chęć znalezienia banku o tańszej ofercie to należy się skupić na poszukiwaniu jak najniższego oprocentowania dostępnego po poniesieniu minimalnych opłat wstępnych. Ustalmy, ile musiałoby wynosić oprocentowanie, żeby operacja była opłacalna. Załóżmy, że refinansowany kredyt wynosi 200 000 PLN, jest zaciągnięty w CHF przy marży odsetkowej w wysokości 2%. Pozostały okres do spłaty to 25 lat. Dokonamy obliczeń dla stopy LIBOR na poziomie 2,8%. Przyjmiemy, że koszty wstępne przyznania kredytu wyniosą tyle, ile średnia rynkowa opisana w poprzednim paragrafie: 13 100 PLN.

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztów obsługi kredytu


Co przyniesie nowy kredyt?

W wyniku refinansowania rata kredytowa spadnie o ok. 40 PLN. Oszczędność w całym, dwudziestopięcioletnim okresie spłaty da kwotę 12 000 PLN. Czy to dużo? Niekoniecznie. Opłaty wstępne przeniesienia zadłużenia sumują się do 13 100 PLN. Przy założeniu, że koszty nowego kredytu są finansowane z własnej kieszeni to taka inwestycja zwróciłaby się dopiero po 10 latach. Aby mówić o atrakcyjnym refinansowaniu podany okres powinien wynieść ok. 2 lat. Wniosek? Niższe o jeden punkt oprocentowanie u konkurencji w przypadku kredytu walutowego nie jest atrakcyjne!

Kiedy to ma sens?

Refinansowanie kredytu hipotecznego jest zasadne jedynie w 3 sytuacjach:
  • dla chęci obniżenia miesięcznych płatności poprzez maksymalne wydłużenie okresu kredytowania w nowym banku (koszty operacji nie są wtedy tak istotne),
  • przy jednoczesnej zmianie waluty w nowym banku (zupełnie nowe warunki kredytowania, odmienna strategia finansowania) oraz
  • w sytuacji kiedy różnica w oprocentowaniu kredytu jest istotnie wysoka (w naszym przykładzie próg opłacalności jest powyżej 1 punkta procentowego różnicy).

Jak wynika z przytoczonych wyżej obliczeń, niższa rata nowego kredytu nie musi oznaczać, że operacja jest opłacalna. Należy ją przeanalizować w szerszym kontekście, mając w szczególności na uwadze okres, po jakim się zwróci. Rentowność przedsięwzięcia ma mniejsze znaczenie, kiedy jej ideą jest uzyskanie większej płynności finansowej przez kredytobiorcę (np. poprzez wydłużenie okresu spłaty lub zmianę waluty). W przypadku analizy jedynie „surowych” kosztów i zysków należy uważniej oceniać oferty bankowe.

poprzednia  

1 2

Pożyczka a kredyt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: