Zarzuty dla Ryszarda Krauze: na GPW spadają Prokom, Bioton i Petrolinvest
2007-08-31 09:50
Przeczytaj także: GUS: dziś raport o PKB w drugim kwartale 2007
Po sesji raport kwartalny opublikował Dell. Był lepszy od prognoz, ale o przyszłości firma wypowiadała się niezbyt chętnie. Nic dziwnego, że kurs w handlu posesyjnym wzrósł jedynie o 0,3 proc. Indeks handlu posesyjnego (AHI) wzrósł o 0,12 proc. Kontrakty na indeksy amerykańskie jednak rano mocno rosły. Wynikało to tylko i wyłącznie z nastrojów panujących w Azji, gdzie byki niepodzielnie panowały na parkietach. Tam też pomagały bykom nadzieje na pomoc Bena Bernanke, połączone z window dressing w ostatnim dniu miesiąca oraz z osłabieniem jena (po raz szósty spadła inflacja w Japonii, spadła też produkcja).Ten piątek jest bardzo specyficznym dniem, bo w poniedziałek giełdy w USA nie działają (Święto Pracy), a to już dzisiaj powinno ograniczyć aktywność inwestorów. Szczególnie, że rynek obligacji kończy pracę wcześniej, a to zawsze przenosi się na giełdy akcji. I wszystko byłoby jasne, gdyby nie to, że na rynek dotrze duża ilość raportów makroekonomicznych i publicznie wypowiadać się będzie Ben Bernanke, szef Fed. Salomonowym rozwiązaniem będzie rozstrzygnięcie kierunku, w którym pójdą indeksy i kursy walut w ciągu pierwszych 2 – 3 godzin sesji w USA (ostatnie publikacje danych makro i wystąpienie szefa Fed planowane są na godzinę 16.00). Potem powinien zapanować marazm.
Popatrzmy na dane makro. Przedpołudniowych raportów w Europie jest sporo (bezrobocie, inflacja, liczne indeksy nastroju), ale ich wpływ na zachowanie rynku będzie niewielki i chwilowy. Wszyscy będą czekali na dane z USA, a przede wszystkim na Bena Bernanke. Godzinę przed rozpoczęciem sesji w USA dowiemy się, jakie były w lipcu przychody i wydatki Amerykanów. Najważniejszy będzie jednak skojarzony z tym raportem bazowy wskaźnik wydatków osobistych (PCE core). Im będzie wyższy tym mniejsza szansa na obniżkę stóp, więc i tym gorzej dla akcji i lepiej dla dolara. Mały wzrost PCE bardzo pomoże (szczególnie przed wystąpieniem Bena Bernanke) akcjom.
Piętnaście minut po rozpoczęciu sesji w USA dowiemy się, jak rozwijała się gospodarka w regionie Chicago. Prognozy mówią, że indeks Chicago PMI nieznacznie spadnie, ale pozostanie nad poziomem 50 pkt. (oddziela recesję od rozwoju). Wydaje mi się jednak, że ten raport zostanie zlekceważony, bo pogorszenie sytuacji zwiększy szansę na obniżkę stóp, a wzrost uspokoi, że zawirowanie na rynkach finansowych na razie nie przekłada się na gospodarkę (indeks dotyczy sierpnia). Po kolejnych 15 minutach zostanie opublikowany raport po lipcowych zamówieniach fabrycznych i indeks nastroju Uniwersytetu Michigan (dane końcowe), ale te publikacje nałożą się na rozpoczęcie wystąpienie szefa Fed, więc zapewne zostaną zlekceważone. Z pewnością znaczenia nie będzie miał indeks z Michigan. Dane o zamówieniach powinny być bardzo dobre, ale dotyczą one lipca, więc rynek tym bardziej może je zlekceważyć.
Dochodzimy do wystąpienia szefa Fed. Wydaje się mało prawdopodobne, żeby sprawił niemiłego psikusa posiadaczom akcji po tym, co ostatnio robił i podobno (ustami senatora Dodda) mówił. Poza tym musi brać pod uwagę, że w USA rozpoczyna się długi weekend, a takie 3 dni to dużo czasu na myślenie. Jest więc prawie pewne, że ponownie będzie chciał rynki zapewnić o gotowości do niesienia im pomocy. Można też zakładać, że będzie się starał umniejszyć wpływ kryzysu na gospodarkę. Słowo „prawie” jest tutaj dosyć istotne, bo jeśli Wall Street Journal ma rację, że Fed nie chce stworzyć wrażenia, że za wszelką cenę będzie dążył do ratowania rynków to takie wystąpienie jest okazją, żeby to pokazać. Gdyby jednak tak się nie stało to byłoby dziwne, gdyby to wystąpienie nie pomogło obozowi byków i gdyby indeksy dzisiaj nie wzrosły. Można wręcz powiedzieć, że odmienne od zakładanego rozwiązanie zapowiadałoby rozpoczęcie bardzo dużej przeceny.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion