USA: Bush i Bernanke ratują sektor kredytowy
2007-09-03 10:36
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
EURPLN pozostaje w dalszym ciągu w zakresie wahań wyznaczonym od dołu przez poziom 3,8100 i od góry przez 3,8500. Piątkowe osłabienie złotego wynikało ewidentnie z wypowiedzi Bernanke, który zasugerował, że Fed jest gotów podjąć stosowne działania jeśli zajdzie taka potrzeba. Dziś giełdy amerykańskie nie pracują. Kurs EURPLN powinien pozostać dość stabilny, w 2 groszowym zakresie wahań 3,81-3,8330. W dalszym ciągu bronione jest silne wsparcie wynikające z 38,2% zniesienia fib na poziomie 3,8090. Najlepszą strategia w dniu dzisiejszym wydaje się być handel w wyżej wymienionym zakresie.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Opublikowane w piątek indeksy nastroju pokazały stabilizację w strefie euro, jednak dane na temat sprzedaży detalicznej nie były już tak dobre jak oczekiwano.Eurodolar kontynuował ruch wzrostowy, testując ważny poziom 1,3700. Dane z USA, w tym indeks Uniwersytetu Michigan, który spadł w sierpniu do 83,4pkt z 90,4pkt spowodowały, że dolar ponownie znalazł sie pod presją. Spodziewamy sie, że ze względu na święto w USA notowania eurodolara pozostaną dość stabilne, z lekką tendencją do umacniania się euro. Istotne wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie dziennym przebiegająca w rejonie 1,3580, natomiast opór wyznacza 78,6% zniesienia fib ostatnich spadków na poziomie 1,3740. Dziś zapoznamy się z indeksem PMI z sektora wytwórczego ze strefy euro i Niemiec. Analitycy spodziewają się, że odczyt indeksów będzie zgodny z oczekiwaniami.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Indeks nastroju w sierpniu wbrew oczekiwań rynkowym pozostał dość pozytywny. Pomimo ostatnich wielu negatywnych czynników dla gospodarki brytyjskiej, sentyment do funta pozostaje dobry w oczekiwaniu na czwartkową decyzję odnośnie stóp procentowych. Jedynymi danymi z Wielkiej Brytanii dziś jest indeks PMI z sektora wytwórczego. Analitycy oczekują, że indeks w sierpniu utrzyma się na poziomie 55pkt. W dalszym ciągu widzielibyśmy kontynuację ruchu wzrostowego na GBPUSD w okolice 2,0270 wyznaczone przez 61,8% zniesienia fib całości ruchu spadkowego z poziomu 2,06. Najbliższe wsparcie wyznacza 20-okresowa średnia na wykresie dziennym na poziomie 2,0160.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Opublikowane w zeszłym tygodniu dane z Japonii, w tym dane na temat inflacji CPI, wydatki gospodarstw domowych, które spadły w lipcu o 0,1% wobec oczekiwanego wzrostu oraz indeks PMI z sektora wytwórczego, który w dalszym ciągu znajduje się poniżej 50pkt. nie stanowią wsparcia dla jena. Na wykresie o dłuższym interwale czasowym znajdujemy się w dużym trójkącie, mniej więcej pośrodku szerokiego zakresu wahań. Wsparcie wynikające ze 100-okresowej średniej na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 115,50. W dalszym ciągu preferowalibyśmy zakupu USDJPY na ruchach korekcyjnych w okolice najbliższego wsparcia. Poprawa nastrojów na giełdzie w ostatnim czasie i spadek awersji do ryzyka sprzyja inwestycjom w waluty wyżej oprocentowane i finsowaniu się jenem.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2