Wzrost PKB Eurolandu w II kwartale: rewizja danych
2007-09-04 11:19
Przeczytaj także: Euroland: stopa bezrobocia w lipcu 2007 wyniosła 6,9 proc.
Niemniej jednak odnośnie do inflacji uwagę zaczyna coraz bardziej przykuwać wzrost cen pszenicy. Wczoraj w Paryżu notowania tego zboża były najwyższe w historii. W tym roku poszły w górę już o trzy czwarte. Na dłuższą metę ma to proinflacyjne oddziaływanie, co w obecnej delikatnej sytuacji dotyczącej stóp procentowych i możliwości ich obniżenia w celu przeciwdziałania skutkom kryzysu na rynku nieruchomości w USA, ma istotne znaczenie. Tworzy dodatkowe ryzyko dla poluzowania polityki pieniężnej.W poniedziałek uwagę zwracały również doniesienia z rynku ropy naftowej. Znajdujemy się w tradycyjnie niespokojnym okresie, kiedy codzienne wahania ceny często determinują doniesienia pogodowe. Wrzesień i październik to tradycyjny okres, kiedy wiadomości dotyczące huraganów ścierają się z mniejszym zapotrzebowaniem na paliwa po wakacjach. Tym razem analitycy zajmują się wpływem huraganu Felix na podaż tego surowca. Za cztery-pięć dni ma dotrzeć do Zatoki Meksykańskiej i zagrozić zlokalizowanym w tym rejonie platformom wiertniczym. Cena baryłki ropy przekroczyła wczoraj 74 USD i do lipcowej górki brakuje już mniej niż 4 USD. W kontekście decyzji dotyczących stóp procentowych to również niekorzystna sytuacja, choć równocześnie może być odczytywana jako wyraz wiary inwestorów w globalną gospodarkę.
Emocje związane z możliwością zatrzymania Ryszarda Krauze już na dobre opadły, choć spółki z jego stajni wciąż zachowują się słabo. Nasz rynek wrócił do ścisłej zależności od świata. Znów liczy się to, co dzieje się z zagranicznymi indeksami, jenem, czy notowaniami obligacji.
Dziś na rynkach
- Wskaźnik zmiany cen producentów (PPI) w lipcu w Eurolandzie – prognozowany jest wzrost o 0,1% m/m i 1,7% r/r wobec wzrostu 0,1% m/m i 2,3% r/r w czerwcu.
- Rewizja danych o wzroście PKB Eurolandu w II kwartale – spodziewany jest wzrost o 0,3% kw./kw. i 2,5% r/r.
- Sierpniowe wydatku budowlane w USA – po spadku o 0,3% w lipcu, teraz mają obniżyć się o 0,1%.
- Sierpniowy indeks ISM sektora produkcyjnego – ma wynieść 53 pkt wobec 53,8 pkt w lipcu.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : expander