Rzeczpospolita: marże deweloperów spadają
2007-09-05 10:28
© fot. mat. prasowe
Marże deweloperów w największych polskich miastach spadły do 8-16 proc., choć jeszcze niedawno dochodziły do 100 proc. - podaje "Rzeczpospolita" powołując się na raport CEE Property Group.
Przeczytaj także: Rosja podnosi cło - będą podwyżki ceny ropy
Przyczyną spadku marż są rosnące koszty budowy mieszkań przy jednoczesnym braku możliwości podniesienia cen sprzedaży (te już są wysokie). Przede wszystkim chodzi o wysokie ceny gruntów, ale również wyższe koszty materiałów i robocizny.Szacuje się, że przy obecnych cenach koszty budowy mieszkań są nawet o 100 proc. wyższe niż przed rokiem czy dwoma. Oznacza to radykalny spadek marż dla deweloperów o mocnej pozycji, a nawet widmo bankructwa dla firm z niewielkim kapitałem i działającym bez większego doświadczenia. Sytuację firm pogarsza dodatkowo nasilająca się konkurencja - w przyszłym roku może powstać nawet o połowę więcej mieszkań niż w obecnym.
SYTUACJA NA GPW
Wczorajsza sesja bardzo długo przypominała tę poniedziałkową. Przez większą część dnia nie działo się nic interesującego, dopiero końcówka przyniosła zdecydowany wzrost cen akcji i indeksów. Ta mocna końcówka to efekt dobrego otwarcia w USA, na które reagowały także inne giełdy europejskie.
Obroty podliczono na mniej niż 1,3 mld PLN, a więc nie można uznać wtorkowej sesji za przełomową, nie mniej warto podkreślić, że właśnie pod koniec notowań zawierano najwięcej transakcji. Mimo wzrostu cen akcji i indeksów, za wcześnie by mówić o wybiciu. Ale szanse na wybicicie górą z ostatniej konsolidacji wyraźnie wzrosły.
Od początku do końca notowań wzrósł kurs 157. spółek, spadł 122. Przewaga obrotów przy spółkach drożejących.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Inwestorzy powrócili na amerykańską giełdę po poniedziałkowym święcie z ochotą do kupowania akcji. Przy dosyć małych obrotach S&P i Dow Jones zyskały wczoraj odpowiednio 1,1 proc. i 0,7 proc. Największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się akcje spółek technologicznych i energetycznych dzięki spekulacjom na temat wysokiej sprzedaży produktów Apple oraz rosnącej cenie ropy. Drugi dzień z rzędu zyskiwały firmy z branży finansowej, co nie powinno dziwić skoro obawy o pogłębienie się kryzysu kredytowego są na rynku coraz mniejsze.
Brazylijski Bovespa zyskał dzisiaj 0,8 proc. i coraz bardziej zbliża się do rekordowych poziomów.
W Azji jest już na nich Hang Seng, który dzisiejszym wzrostem o 1,3 proc. ustanowił kolejny rekord. Słabiej radzi sobie Nikkei (traci 0,1 proc.) w wyniku mocnienia się jena, które szkodzi japońskim eksporterom.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce