Rynki finansowe 03-07.09.2007
2007-09-07 18:47
© fot. mat. prasowe
W sierpniu gospodarka amerykańska straciła 4 tys. miejsc pracy (oczekiwano wzrostu o 100 tys.). Europejski Bank Centralny i Bank Anglii nie zmieniły stóp procentowych. Liczba transakcji na rynku domów w USA spadła w lipcu o 12,2 proc. Oczekuje się, że Sejm RP podejmie w piątek decyzję o samorozwiązaniu.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 27-31.08.2007
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Złoty nie jest walutą, która może chodzić własnymi drogami wobec olbrzymich napięć na rynkach międzynarodowych. W ciągu tygodnia ze złotym niewiele się działo, sytuację zmienił – i to radykalnie – piątek. Dolar spadł – w skali tygodniowej – o 1,4 proc. do 2,765 PLN (tylko w piątek o 3,5 grosza). Euro spadło o 0,4 proc. do 3,808 PLN, a frank nie zmienił wartości i kosztował 2,323 PLN. Inwestorzy na razie nie przejmują się potencjalnymi kłopotami finansów państwa wywołanych szczodrymi gestami posłów pod koniec kadencji. Ten problem może jeszcze powrócić, ale na razie ważniejsze okazuje się to, co dzieje się na świecie.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Najważniejszym dniem okazał się piątek i publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Dane okazały się zaskakująco słabe, a reakcja bardzo silna. Kurs euro wzrósł do 1,377 USD (wzrost o 1 proc. w skali tygodnia) i jest najwyższy od miesiąca. Dolar spadł także wobec jena – w piątek o 1,2 proc., a w skali tygodnia o 1,9 proc. W cenach zamknięcia jen jest najmocniejszy (wobec dolara) od połowy sierpnia. Dalsze umocnienie japońskiej waluty grozi katastrofalnymi skutkami dla giełd i oczywiście dla dolara. Wobec euro jen umocnił się o 0,6 proc.
INWESTYCJE GWARANTOWANE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce