Jutro bilans handlowy w USA
2007-09-10 10:32
Przeczytaj także: Aktywa TFI spadają wskutek spadków na GPW
PROGNOZA GIEŁDOWA
Nastroje są fatalne, bo inne być nie mogą. Można jednak zakładać, że całkiem spokojne zachowanie GPW w ostatnich minutach piątkowej sesji, to zapowiedź walki o utrzymanie technicznych wsparć dla indeksów.
Co prawda mieliśmy jeszcze w piątek do czynienia z przeceną na amerykańskich parkietach, ale ta została raczej już uwzględniona przez nasz rynek w piątek. Niespodzianką jest dzisiejsze zachowanie giełd azjatyckich, a przede wszystkim spadek japońskiego PKB. Ale pośrednim efektem azjatyckiej przeceny jest osłabienie jena (do dolara), co zwykle było czynnikiem pozytywnie wpływającym na giełdy.
Jest więc szansa, że wsparcia - dla WIG20 3480 pkt, a dla WIG 59 tys. pkt - zostaną obronione na początku sesji, a później uda się nastroje ustabilizować. Takiego scenariusza dziś oczekujemy.
Jeśli wsparcia zostaną przebite, to przyspieszenie spadków może być znaczące.
WALUTY
W piątek kurs euro dotarł do 1,38 USD, dziś rano sięga 1,378 USD, a więc można mówić o niewielkiej korekcie i chwilowym zapewne uspokojeniu nastrojów. Silny wzrost notowań euro w piątek to oczywiście w dużej mierze "zasługa" fatalnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Warto jednak pamiętać, że również sytuacja techniczna nie pozostała obojętna na tę sytuację - euro przez dwa tygodnie wahało się między 1,357-1,367 USD.
Wybicie z tej konsolidacji okazało się - zgodnie z teorią - bardzo silne.
Jen dziś rano traci wobec dolara ok. 0,5 proc. po publikacji słabych danych o japońskim PKB. Wobec euro kurs jena jest stabilny.
U nas dolar kosztuje 3,765 PLN, najmniej od miesiąca. Euro wyceniane jest na 3,82 PLN, a frank na 2,33 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce